ZEYTİN HASAT ŞENLİĞİ, ‘ZEYTİN YASINA’ DÖNÜŞECEK

07 Kasım 2014 Cuma, 17:38

Soma’nın Yırca Mahallesi’ndeki, yaklaşık 6 bin zeytin ağacının üzerindeki tonlarca ürünle birlikte iş makinelerince sökülmesi, bölge halkının yarın yapacaklarını duyurdukları zeytin hasadı şenliğini de yasa çevirdi. Köylüler ve çevreciler hasat şenliğinin, bugün yaşanan olayların ardından ‘zeytin yasına’ döneceğini açıkladı.

GÜVENLİK KULÜBESİNDEKİ YANGINI KÖYLÜLER SÖNDÜRDÜ

Köylülerin ve çevrecilerin bölgedeki bekleyişi devam ederken, termik santralin yapılacağı alandaki portatif güvenlik kulübesinde belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangına da ilk müdahaleyi çevredeki ağaçlara sıçramaması için tel örgüleri aşarak içeri giren köylüler yapıp, söndürdü.

‘KANUNLAR ÇİĞNENİYOR’

Ayrıca Yırca Mahallesi’ndeki termik santral arazisi ile ilgili hukuki bilgi veren köylülerin avukatı Deniz Bayram, “Burada, kanunlar çiğneniyor. Acele kamulaştırma kararına dayanarak bu şirket, bu katliamı yapıyor. Bu konuyla ilgili davamız Danıştay’da halen devam ediyor, ancak buradaki asıl hukuksuzluk, buranın halen bir zeytin sahası olarak görülüyor olması. Burası için Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden izin alınmadığı gibi bu inşaatın yapılmasına dair imar ruhsatı da henüz yok. Yani burada, tamamen kanunlar çiğnenerek, bu katliam yapılıyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir