ZEYNEL BALKIZ’DAN SERT AÇIKLAMA

21 Aralık 2013 Cumartesi, 16:33

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, üçlü rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda, yargıya müdahale edilmeden olayın bir an önce neticeye bağlanması gerektiğini söyledi.

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, rüşvet veyolsuzluk operasyonunun Türkiye için yüz kızartıcı bir durum olduğunu belirterek, “Yargı da tarafsız olmalı, her türlü müdahaleye rağmen sonuçlandırmalı. Görevini yapmalı. Varsa bir haksızlık yapan, bu milletin, bir yetimin hakkını yiyen kim olursa olsun, gerekli cezayı adalet önünde almalıdır. Bizim değerlendirmemiz, hukuki bir değerlendirmedir. Bunların bugün olarak ortaya çıkmış olması, hem ülkemiz için hem istihbaratımız için hem de emniyetimiz için başarılı bir operasyondur. Bundan dolayı operasyonun sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve sonuç alınması gerekir.” dedi.

Söz konusu üç operasyondan sonra bazı kurumlarda meydana gelen değişiklikleri de değerlendiren Baro Başkanı Balkız, “Bu konularda bizim duyduklarımız spekülasyon olabilir. Ne dinleme kararlarını gördük, dinleme mahkeme kararlarıyla oluyor, ne emri kimlerin verdiğini, kimlerin aldığını biliyoruz. Dolayısıyla televizyon ve gazete bilgileriyle hukuki bir değerlendirme yapamayız. O bakımdan sağlıklı bir şekilde neticelenmesini istiyoruz. Bu anlamda da siyasetin de bu konuda daha dikkatli olmak gerekir.” şeklinde konuştu.

Kolluk kuvvetlerinin, savcıların doğrultusunda hareket ettiğini vurgulayan Zeynel Balkız, “Hukuki bir değerlendirme yapacaksam şunu söylerim: Kolluk eğer kendisi bir suç tespit etmişse bunu derhal cumhuriyet savcısına bildirmek durumdadır. Bundan sonrası cumhuriyet savcısının bilgisi dahilindedir. Cumhuriyet savcısı, dinleme kararı için mahkemeye konuyu bildirere, izin alır. Mahkeme de süreli olarak o izni verir. Dolayısıyla bu tür bir çalışma sonucu elde edilen deliller, yasal delildir. Diğerleri soruşturmalarda dikkate alınmaz. Türkiye’nin en iyi savcıları ve hakimleri bu soruşturmayı yürütüyorlar. Yargıya güveniyoruz.” dedi.

Üç bakanın oğlunun da soruşturma içinde olmasını değerlendiren Balkız, “Bu ahlâki bir değerlendirmedir. Eğer böyle bir konu ciddi anlamda gündeme gelmişse, bu hukukdışı bir değerlendirme. Bu bizim için onur kırıcı bir durumdur. Bu hadise batı ülkelerinde olsa bu arkadaşlar istifa ederler.” diye konuştu.

Kaynak:Bugun

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.