YURTTAŞ’TAN MUHALEFET PARTİ TEMSİLCİLERİNE TEPKİ

21 Eylül 2014 Pazar, 13:52

AK Parti Manisa milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş son günlerde bazı muhalefet partisi temsilcilerinin yaptığı açıklamalarla AK Parti’yi zeytinlikler talan eden bir parti gibi ve zeytincinin karşısında gösterme gayretleri olduğunu ve bunun gerçekle bağdaşmadığını söyledi. AK Parti döneminde ülkedeki zeytin ağacı sayısının desteklemeler sayesinde 90 milyondan 165 milyona çıktığını belirtti.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “İktidarımız döneminde verilen destekler sayesinde 90 milyon zeytin ağacı sayısı 165 milyona ulaştı. Zeytinyağına litre başına 60 kuruş destekleme primi veriyoruz. Paketlenerek ihraç edilen zeytin için ton başına 250 lira ödeme yapıyoruz. Tüm bunlara rağmen AK Parti’yi zeytin düşmanı olarak göstermek gerçekleri inkar etmektir. Soma ilçemizde kurulması planlanan termik santral alanındaki bozuk zeytinlik alanda isyan çıkarma gayreti içinde olan muhalefet temsilcileri de iyi bilmektedir ki AK Parti sayesinde ülkemiz zeytin cennetine dönüşmüştür.” dedi.

Yurttaş “Dünyada 9.6 Milyon hektar alan üzerinde 20 milyon ton zeytin üretimi yapılmaktadır.  Ülkemiz sofralık zeytin üretiminde İspanya’nın ardından 2. sırada yer almaktadır.  Zeytinyağı üretiminde ise ülkemiz İspanya, İtalya, Yunanistan, Fas ve Tunus ile rekabet içerisindedir. Türkiye’de 810 Bin hektar alan üzerinde zeytin üretimi yapılmaktadır. Tarım alanlarımızın yüzde 3.4’ü zeytindir. Ülkemizde 165 milyon zeytin ağacı vardır. Bunun 20 milyonu Manisa’mızda bulunmaktadır. Manisa’da 28.976 üretici zeytin yetiştirmektedir. 20 milyon zeytin ağacımızın 15 milyonu meyve veren yaştadır. 5 Milyon ağaç ise 3-5 yıl içinde verim verecektir. Yıllık Manisa’da 246 bin ton zeytin üretilmekte, bunun 181 bin tonu sofralık zeytin olarak kullanılmaktadır. İlimizde yıllık 13 bin ton zeytinyağı üretilmektedir. İlimizde 226 zeytin salamura tesisi, 113 adet zeytinyağı işleme tesisi bulunmaktadır” dedi.

Yurttaş Türkiye’de ortalama kişi başı 2 litre zeytinyağı tüketilirken, Yunanistan ve İspanya’da bu rakamın 20 litreye kadar çıktığını belirtti

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam, mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli, yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle tüm halkımızın Kurban Bayramınızıen kalbi duygularımla tebrik ediyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir