Yurttaş “İran Üzümünü ülkeye Sokmayacağız”

06 Eylül 2014 Cumartesi, 11:11

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş üzüm konusunda yaşanan sıkıntılar ve sorunlarla ilgili bir açıklama yaptı. İran Üzümünü ülkeye sokmamak için çalışacağını belirten Yurttaş bu konuda üretici birlikleri ve odalara ortak akıl ile birlikte hareket etme çağrısında bulundu.
Yurttaş açıklamasında “ Ülkemiz dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde ABD den sonra ikinci sırada, ihracatında birinci sırada yer almakta ve dünya çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının oluşmasında etkili olmaktadır. Çekirdeksiz kuru üzüm Türkiye tarımsal ürün ihracatında ilk üç sırada yer almaktadır. Ülkemizde üretilen çekirdeksiz kuru üzümün % 90 ı ihraç edilmektedir. 2013-2014 sezonu itibariyle üzüm fiyatlarındaki düşüş bizleri huzursuz etmektedir. Ülkemizde üretilen çekirdeksiz kuru üzümün ancak %15-20 si yurt içinde tüketilmektedir. En önemli pazar paylarımız, başta İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya, Fransa olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleridir. 2011-2012 sezonunda 200.771 ton çekirdeksiz kuru üzüm ihraç edilerek yaklaşık 483 milyon Dolar girdi sağlanmıştır. Ülkemiz için önemli bir döviz kaynağıdır” dedi.
Yaş üzüm üretim ve ihracatı
Ülkemizde üretilen üzümlerin yaklaşık 200 bin tonu yaş üzüm olarak ihraç edilmektedir. Bunun 120 bin tonu Rusya, geri kalanı ise Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Bunun karşılığında 200 milyon dolar gelir elde edilmektedir.
Üzümde yaşanan sorunlar:
Yurttaş açıklamasında “Üzüm konusunda bazı sorunlarımız var ve bunları çözmemiz gerekiyor. Bağ alanlarının sürekli artışı önemli bir sorundur. Bu konuda Tarım Bakanlığı ve Ziraat odaları bir planlama yapmalıdır. Bir başka sorun da üzüm çeşitlerinde plansız artıştır. Maalesef üreticilerimiz Pazar payları nedir, hangi ürün satılabilir araştırmasını yapmadan bağlarını sökmekte bilmediği bir çeşidi dikmektedir. 3-4 yıl sonra diktiği üzümün satılmadığını görünce hayal kırıklığına uğramaktadır. Bölünmüş arazi sorunu da önem arz etmektedir. Bölgemizdeki bağ alanlarının çoğu 10 dönümün altındadır ve bu miktar bir ailenin geçimi için yeterli değildir. Aşırı sulama, aşırı ve bilinçsiz ilaçlama karşılaşılan problemlerin içinde yer almaktadır. Kalıntı sorunu artık son yıllardaki ölçümler, takip ve labaratuvarlarımız sayesinde oldukça azalmıştır” dedi.
İran Üzümü ile Mücadele ediyoruz!
AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Ülkemiz üzümünün önünde engel gibi görünen ve halk arasında İran Üzümü diye bilinen sorun ile mücadele ediyoruz. Gümrük Bakanımız ve Ekonomi Bakanımız ile bu konuda görüşmeler yaptık. Şu an İran üzümünün ülkemize girişini tamamen engelledik. Bu konunun yakından takipçisiyiz. Böyle olduğu halde birileri çıkıp da İran üzümünden bahsederse burada iyi niyetten söz edemeyiz. Piyasayı etkilemek isteyenlerin İran üzümü ve rekoltenin artacağından bahsetmesi üzüm üreticilerimizin aleyhine olmaktadır. Bu konuda herkesi dikkatli konuşmaya ve gerçekler üzerinden hareket etmeye davet ediyorum. Tarımda söz sahibi hiçbir ülkede rekolte açıklaması ve tarım üzerinden dedikodu üretimi yapılmaz. Herkes ürettiği ürüne ve çiftçisine sahip çıkar” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir