Yurttaş “Acil servise başvuran hastaların % 70’i acil değil”

19 Kasım 2014 Çarşamba, 10:51

Sağlık Komisyonu üyesi ve AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, acil servislere başvuran hastaların % 70’inin poliklinik hastası olduğunu belirtti. 112 acil servisi arayanların dikkatli olmasını da isteyen Yurttaş, gereksiz çağrılar ve suistimallerin başkalarının hayatını tehlikeye atabileceğini söyledi.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “2013 yılında Manisa ilimizde toplam 1.532.715 hasta acil servislere başvurmuş. Bu hastaların birçoğu grip, nezle, bel ağrısı, kulak akıntısı, uzun süredir var olan şikayetler nedeniyle başvurmuş. Bu hastaların sadece 810 tanesi başka ile sevk edilmiş. Son yıllarda açılan yoğun bakım yatak sayısı, kardiyovasküler merkezler sayesinde sevk oranlarımız gittikçe azalmaktadır. Manisa’da çok iyi bir ambulans filomuz var. Ekibimiz bölgeye iyi adapte oldu ve çağrılara kısa sürede ulaşabiliyoruz. Ancak arkadaşlarımızın en büyük sıkıntısı acil olmayan çağrılar ve asılsız çağrılar. Buradan tüm halkımıza seslenmek istiyorum. Gereksiz yapılan bir çağrı başkasının hayatını tehlikeye sokabilir. Acil servislere başvuran hastaların pek çoğu aile hekiminin tedavi edebileceği hastalar. Kronik ve acil olmayan durumlarda sizi ve özgeçmişinizi iyi bilen aile hekiminize başvurmanız sizlerin yararınadır” dedi.

Yurttaş “İhtiyaç olduğunda hızır gibi yetişen acil servis çalışanlarının görevi hayat kurtarmaktır. Normal ambulanslar dışında helikopter ambulanslarımız da halkımızın hizmetindedir. İzmir bölgesinde bulunan uçak ambulanslar da başka bölgelere nakilde kullanılmaktadır” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir