YIRCALILARA DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

22 Kasım 2014 Cumartesi, 14:26

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde termik santral yapılması planlanan alanda ağaçları kesilen Yırcalılara destek vermek için Balıkesir Barosu’nda görevli bir grup avukat bölgeye geldi.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla, Soma’daki zeytinlikler, Soma Kolin Termik Santrali’nin yapımı için, acele kamulaştırıldı. Santralin kurulacağı Yırca Mahallesi ile bu santrale verilecek kömürün bulunduğu saha olan Deniş Mahallesi’nde oturanlar, karara tepkilerini göstermek için çeşitli eylemler yaptı. Acele kamulaştırmanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan dava sonuçlanmadan aralıklarla 6 bin zeytin ağacının bulunduğu bölgede ağaç kesimi yapıldı. Geçen 6 Ekim’de ise bölgede geriye kalan 5 bin ağaç ise ani bir operasyonla kesildi. Günün akşamında Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Ağaçlarını kestirmemek için bölgede ‘zeytin nöbeti’ tutan Yırcalılar, karar sonrası buruk sevinç yaşadı. Yırcalılara destek için aralıklarla bölgeye ilk günden itibaren çevreciler ve sivil toplum kuruluşları geldi. Son alarak Yırcalılara Balıkesir Boru’su avukatlarından oluşan 12 kişi destek ziyaretinde bulundu. Balıkesirli avukatları Yırca Muhtarı Mustafa Akın ile mahalle sakinleri karşıladı.

Grup adına açıklama yapan Av. Gülay Bayraktar Yumurtacı, “Biz buraya Balıkesir barosundan bir grup duyarlı avukat olarak geldik. Hassasiyetimizi ve yardım etmeye açık olduğumuzu dostlarımızla paylaştık. Elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Burada çok ciddi bir kıyım yaşanmış. Buna tanık olduk. İçimiz yandı” dedi. Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın, “Bu duyarlılıkları ve destekleri için kendilerine teşekkür ederiz. Burada süreç devam ediyor. Hukuki süreçte devam ediyor. Tabii hukuken desteğe ihtiyacımız var. Duyarlı vatandaşlarımızın bize bu desteği sağlamalarından memnuniyet duyuyoruz. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın, bugün İstanbul Validebağ Korusu bitişinde bulunan alana yapılan inşaat karşı eylem yapan gruptan bazı kişilerin de kendilerini ziyarete geleceklerini belirtti.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir