“Yetiştirmesi zor olan pamuğun kazancıda yok oldu”

25 Ekim 2019 Cuma, 17:12

İYİ Parti Manisa Ekonomi, Tarım ve Hayvancılık Başkanı Şenol Özkaya, pamuğa tonda 800 liralık desteğe tepki gösterdi. Özkaya, geçen 80 kuruş olan tarımsal desteğin bu yıl da 80 kuruş olmasıyla içinden çıkılmaz bir hal alındığını söyledi.

İYİ Parti Manisa Ekonomi, Tarım ve Hayvancılık Başkanı Şenol Özkaya, pamuğa tonda 800 liralık verilen desteğe ilişkin açıklama yaptı. Özkaya, “Pamuk Endüstriyel bitkiler içinde, lif kaynağı ve çekirdeğinde elde edilen bitkisel yağ ile ülke ekonomisine kazandırdığı katma değer ile oldukça stratejik bir üründür. Tekstil, gıda, kimya sanayi, savunma sanayi ve hayvan besin maddesi olarak kullanılan istihdama büyük katkısı olan bir üründür. İlimizin iklimi ve toprak karakteri ile uyumlu olan pamuk bitkisi 110 bin dekarın üzerinde ziraatı yapılmaktadır. İlk ekilişi Nisan aylarında olmaktadır, o aylarda yoğun yağışlara denk geldiği zaman tohum zarar görmekte ve çıkış yapamayarak tarla tekrardan hazırlanıp dikim yapılıyor ya da başka ürüne geçiliyor. Yani oldukça zor ve titizlik isteyen bir üründür. Ekim ve Kasım sonuna kadar hasat işlemi olmakta bu aylarda da yağmurdan zarar görürse kalite düşüşü olmakta fiyatı da o oranda düşmektedir” dedi.

“ÇİFTÇİ EKİM YAPMAYI DÜŞÜNMÜYOR”

Özkaya, şöyle devam etti: “İYİ Parti İl Tarım Komisyonu olarak bölgemizdeki çiftçilerimizle görüşmelerimiz doğrultusunda 24 Ekim’de açıklanan teşvik ve pamuk borsası fiyatları karşısında zarar ettiklerini bir daha ekim yapmayı düşünmediklerini söylediler. Geçen yılla aynı maliyetlerinin yüzde 50 oranla yükseldiğini buna karşılık ürünü gecen yıl bugünlerde kilosunu 4 TL’ye sattıklarını bugünlerde ise fiyatın 3.70 TL civarında işlem olduğunu. Geçen yıl tarımsal desteğin 80 kuruş bu yıl 80 kuruş olması iyice içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Ayrıca dekarda mazot ve gübre desteği olacakta 66 kuruş verilmiştir. Yani bir dekardan 500 kilogram pamuk alan bir çiftçi bugünkü fiyata göre kilosu 1.85 lira teşvik ile 2.32 liraya ulaşmaktadır. Maliyeti ise tohum, gübre, ilaç, mazot, sulama, işçilik, elektrik, toplama, ekiplerin yıpranma ve amortisman maliyeti ile  1.60 TL civarı. Tarla kırası (icar) 70 kuruş ilave edersek 2.30 maliyeti vardır. Böyle bir tablo karşısında mısırda olduğu gibi pamukta da dışa bağımlı olacağız. Bizim çiftçimiz değil, yabancının çiftçisi kazanacak. Nerede köylü üreten milletin efendisidir sözü. Biz İYİ Parti İl Başkanlığı olarak çiftçimiz emeğini her platformda duyurmak için sesi olacağız. Ülkemizin yıllık pamuk lifi ihtiyacı 1 milyon 600 bin tondur. Şuan ki üretime göre 1 milyon ton civarı üretim ikiz vardır. 600 bin ton civarı ithal ürün gelmekte döviz dışarıya gitmektedir. Şayet maliyete göre fiyat ve desteklenme yapılmazsa önümüzdeki yıllar üretim daha da düşecek cari açık yükselecektir. Tarım planlama çok önemlidir. Bir yıl fiyat iyi olunca o ürüne talep oluyor ama bu kez fiyatı düşüyor. Tarım il müdürlükleri sahada olarak çiftçilere gerekli bilgi ve arge çalışmaları anlatılıp ihtiyacımız olan ürünlerin ekimi teşvikle sağlanıp dışarıya bağımlılık bitirilmelidir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir