Son Dakika
20 Şubat 2018 Salı

Yalan Makinesi Gibi Olmak İster Misiniz ?

12 Ocak 2017 Perşembe, 19:59

Her ne kadar herkez ben asla söylemem dese de yalan modern çağın malesef bir gereksinimi olmuş durumda. Peki çevrenizin yüzde yüzü yalan söylerken aileniz,sevgiliniz, ve arkadaşlarınız siz bunu nasıl yakalarsınız? Bu hafta konumuz yalanı yakalamak. Bir yalan makinesi gibi yalanı tespit etmek mümkün ve başlıyoruz.

Öncelikle ” Yarım doktor candan yarım iman dinden eder” tam uzmanlaşmadan yapmaya çalışırsanız çevrenizle aranızı bozabilirsiniz. Gözler emin olun kalbin aynasıdır. Yalan söyleyen kişi ya gözlerini kaçırır yada bu konuları biliyorsa uzun uzun gözlerinize bakmaya çalışır. Kişiye bir soru sorun “eski çalıştığın yerde kaç kapı vardı?” Bu soruyu cevaplamadan önce, kişinin gözleri sol yukarıya kayar. Biraz sonra esas soruyu sorun gözler o yöne gitmezse evet yakaladık yalanı. Tabi tek bir ipucuyla bakmayacağız. Ama bunu yapan insanın yalan söyleme ihtimali yüzde seksen.Gözlerle ilgili ekstra olarak kişi gözlerini bazen abartarak gözlerinizden kaçırmamaya çalışır.

Yalan söyleyen kişi istemsizce burnuna dokunur. Çünkü beynimiz aslında esasen doğru söylemeye odaklanmıştır. Dil yalan söylerken vücut doğru söylemeye çalışır. Yalan söyleyen kişi istemsizce burnuna dokunur ve kendini ele verir. Bedeni konu uzunsa terlemeye başlar özellikle alın bölgesi.

Gereksiz ayrıntılar vermeye çalışır. Yani “saat 7 de evde ders çalıştım demez. “Saat 7 de arkadaşım geldi ders çalışıyorduk notları getirmişti o sırada canımız sıkıldı derse ara verdik abur cubur yedik” der. Peki bu kadarlık yeter. Çoğu insanın ne kadar yalancı olduğunu gördüysek birazda biz söyleyelim mi o yalanı ?

Yalanınıza önce kendiniz inanın. Kulağa basit gelebilir ama kendiniz inanırsanız insanlarda inanır. Ellerinizi yalan söylerken avuçlarınızı açık tutarak (dilenci pozisyonu) konuşun. Bunu yaparken kişinin bilinçaltında “masum” saklayacak bir şeyi yok imajı çizersiniz. Rahat olun arkanıza yaslanın. Siz yinede söylemeyin ama söyleyeceksiniz de amatör olarak söylemeyin ki kimsenin kalbini kırmayın. İnsanlar kendilerine yalan söylenilmesinden değil duyduklarının yalan olmasından üzüntü duyar. O yüzden madem bir hata yapacağız bari düzgün yapalım.

Sağlıcakla

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir