VERGİ DAİRESİNE 70 BİN BAŞVURU

27 Kasım 2014 Perşembe, 12:06

MANİSA Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, kent genelinde birikmiş vergi borçlarının yapılandırılmak isteyen 70 binden fazla kişinin 1 Ekim-25 Kasım 2014 arasında dairelerine başvurduğunu açıkladı. Yaklaşık 195 bin mükellefin idari para cezası, kamu alacakları gibi vergi borçlarının olduğunu kaydeden Çakan, 1 Aralık tarihine kadar başvuru sayısının 100 bine çıkacağını söyledi.

Ülkenin en kapsamlı yapılandırması olarak bilinen uygulamada son bir haftaya girilmesiyle birlikte vergi dairelerinde yoğunluk arttı. Manisa Vergi Dairesine akın eden vatandaşlar özellikle trafik cezaları konusunda başvuru yaptı. Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, 1 Ekim’de başlayan müracaatların 1 Aralık’ta sona ereceğini hatırlatıp, vatandaşları uyardı.

Kentte 195 bin civarında borçlu mükellef bulunduğunu belirten Vergi Dairesi Başkanı Çakan, bugüne kadar 70 bin borçlunun başvuru yaptığını duyurdu. Çakan, “Bu yasadan, 30 Nisan 2014 tarihine kadar vadesi olan borçlular faydalanabiliyor. Yani sınırlandırılmış bir süre var. Bugün 70 bini geçen başvuru sayımızın son günlerde 100 bini geçeceğini tahmin ediyoruz” dedi. Yapılandırmadan önemini vurgulayan Çakan, “Biz vatandaşlarımıza cezai işlem uygulamak istemiyoruz ancak yapılandırmadan faydalanmayanlara kanunlar çerçevesinde gerekli cezayı kesmek zorundayız. Mükelleflerimizin, mağdur olmaması için bir an önce başvurmaları gerekiyor” diye konuştu.

Birçok borcun yapılandırma kapsamına girdiğine vurgu yapan Çakan, vergi borçlarının yanı sıra, trafik cezaları, öğrenim kredisi, emlak, temizli, su bedelleri gibi alacakların da yapılandırılabileceğini ifade etti. Manisa Vergi Dairesi’nin mükelleflerden yaklaşık 1.5 milyar alacaklı olduğu bildirildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir