Velilerden taşımalı eğitim protestosu

20 Eylül 2016 Salı, 08:29

MANİSA’nın Yunusemre İlçesi’nde yer alan 5 mahallede ikamet eden 80 öğrenci okul servis araçlarının iptal edilmesiyle mağdur oldu. Kıyafetleri ile okula gitmek için bekleyen öğrenciler ilk günün şokunu yaşarken, öğrencilerini okullara gönderemeyen veliler, mahalle meydanlarında toplanarak, durumu protesto etti.

Manisa Yuntdağ Bölgesi’nde eğitim-öğretim sezonunun başlaması ile birlikte öğrencilerin servis çilesi de başladı. Manisa merkeze 50 kilometre uzaklıkta yer alan Davutlar, Karakılınçlı, Muslih, Örencik ve Karaveliler mahallelerinde taşımalı sistemle okula giden öğrenciler, Manisa’nın büyükşehir olması ile birlikte iptal edilen servis araçları sebebiyle mağdur oldu. Servis araçları iptal edilen 5 mahallede Üçpınar Yıldız Hanım İlköğretim ve Pelitalan İlköğretim Okulu’na gitmek isteyen 80 öğrenci, en az 10 kilometre yürümek zorunda bırakıldı. Uzun bir aranın ardından okul özlemi ile yola çıkan öğrencilerden 15’i bindikleri sepetli motosiklet ile ölüme davetiye çıkarırken, kimi öğrenciler ise beşerli şekilde bindikleri eşek ile okula gitmeyi denedi. Kendi imkanları yetersiz olan aileler, durumu protesto ederek çocuklarını okula göndermeyeceklerini söyledi.

Manisa Valiliği başta olmak üzere kaymakamlık ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir ay öncesinden sorunu dilekçe ile ilettiklerini belirten öğrenci velilerinden Arif Gerçek, “Sorunu eğitimden sorumlu vali yardımcımıza ilettiğimizde bir toplantı düzenledi. Toplantıda kaymakam ve il milli eğitim müdürlüğü yetkilileri de vardı. Yapacak bir şeyimiz olmadığını bunu bakanlığının bu şekilde uygun gördüğünü söylediler. Bu yörenin insanlarının tamamı asgari ücret ile her gün sanayiye gider gelir. Bir aile bugün bir çocuğunu kendi imkanları ile okula gönderse en az 150 TL yol parası vermek zorunda. Bunun üzerine servislerin iptal edilmesiyle öğrencilerimize verilen yemeklerde kalktı. Öğrencilerimize yol parası mı yoksa yemek parası mı yetiştireceğiz, yoksa evimizi mi geçindireceğiz. Sözde eğitim ücretsizken, bu çektiğimiz sıkıntıların çözümünde bize neden yardımcı olmuyorlar” dedi.

Muslih Mahallesi’nden bir öğrenci velisi Münire Ayaz ise, “Benim iki çocuğum var okuyan. Ben her gün kendi imkanlarım ile iki çocuğumu okula gönderemem. Maddi durumum yetersiz. Manisa Büyükşehir olmadan önce böyle bir sıkıntımız yoktu. Manisa’yı büyükşehir yaptıklarında bir çok imkanlardan yararlanacağımızı söylediler ama iş daha çok tersine döndü. Çocuklarımızın okumasını, ülkeye ve vatana hayırlı evlatlar olmasını istiyoruz ama bu şekilde göndermeyi düşünmüyorum” diye konuştu.

Karakılınçlı Mahalle Muhtarı İhsan Öktem de, sorunun çözümü noktasında Manisa Büyükşehir Belediyesi, Şehzadeler ve Yunusemre ilçe belediyelerine çağrıda bulundu. Öktem, sorunun çözüme kavuşmadığı takdirde öğrencilerin derslerinden geri kalacaklarını ve büyüyen Türkiye Cumhuriyeti’ne bu tür sorunların yakışmadığını söyledi. Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği’ne göre bu mahallelerden kooperatif aracı geçtiği için servis veremediklerini söyleyerek, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bu bölgelere hizmet götürmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir