VELİLER ‘OKULUMUZA YOL İSTİYORUZ’

06 Ocak 2015 Salı, 14:01

Sarıgöl Hayriye Ertürk Anadolu Lisesi ve Sarıgöl Anadolu Lisesi’nde okuyan 530 öğrenci, okullarına çamurlu yoldan zor şartlar altında ulaşıyor. Sarıgöl Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından arsası bir hayırsever tarafından bağışlanarak başlatılan Hayriye Ertürk Anadolu Lisesi okul pansiyonu yapımı için ilçe halkının katkılarıyla 200 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdu kazandırıldı. Devlet tarafından okul binası yapıldı. İki yıl Hayriye Ertürk Anadolu Lisesi geçici olarak Sarıgöl 4 Eylül İlkokulu’nda geçici eğitim gördü.Okul binasının tamamlanmasından sonra okullarına taşınan Hayriye Ertürk Anadolu Lisesi öğrencileri okullarında eğitim görmeye başladı. Sarıgöl Anadolu Lisesi binasının da çürük raporu verilmesi üzerine Sarıgöl Anadolu Lisesi de Hayriye Ertürk Anadolu Lisesi’ne okulları yapılana kadar taşınmasıyla öğrenci sayısı 530’a ulaştı. İki okulda 45 öğretmen görev yapmaya başladı. Devlet ve hayırsever işbirliği ile yapılan okula ulaşmaya çalışan öğrenciler bağ yolundan bağların içlerinden ve Sarıgöl-Alaşehir karayolundaki bariyerleri aşarak okullarını ulaşmaya çalışıyor. Özellikle yağışlı havalarda yollarının çamur deryasına dönüştüğünü ifade eden öğrenci velileri, ’’Sarıgöl çıkışındaki çınarın olduğu yerden okula 500 metrelik bağ yolundan ulaşım olmakta. Yağışlı havalarda bu yol çamurdan geçit vermiyor. Servis araçları bile zorlanmakta. Yoldan iki aracın geçmesi bile zor. Servisi olmayan öğrenciler okula bağ içlerinden çamurların içinden gidiyor.En tehlikelisi de öğrenciler Sarıgöl-Alaşehir karayolundaki bariyerleri aşarak ana yola çıkıyorlar. Okulumuza yolu karayolları mı yoksa yerel yönetim mi yapacaksa yapsın artık.Sarıgöl çıkışında köprülü kavşağın bulunduğu yerden 150 metrelik yol yapılsa sorun ortadan kalkacak. Yetkilileri göreve çağırıyoruz’’ dedi.

PROJEYİ KARAYOLLARINA TESLİM ETTİK
Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Sarıgöl Hayriye Ertürk ve Sarıgöl Anadolu liselerinde okuyan öğrencilerin sorunlarının hassasiyetle üzerinde durduklarını belirterek ’’Biz, belediye olarak okul yolunun yapılması için projemizi hazırladık. 15 gün önce Belediye Başkan Yardımcımız Hamza İlhan tarafından elden Karayolları Bölge Müdürlüğüne teslim ettik. Karayolları bize, ’Kendimiz geleceğiz, projeyi yerinde inceleyeceğiz’ dedi. Belediye olarak biz de beklemeye başladık. Bu arada belediye olarak geçici olsa da okul yolunu dozerle düzelterek çakıl taşı atmaktayız. Hiç olmazsa servis araçlarının rahatlıkla okula ulaşmalarını sağlamaktayız. Bu çözüm değil ama projemizin Karayolları tarafından da bir an önce onaylanmasını bekliyoruz’’ dedi.

SESİMİZİN DUYURULMASI İÇİN BOYKOT YAPACAĞIZ
Okul yollarının çamur deryası olduğunu belirten veliler, Ocak ayında öğrencilerin karnelerini alacakları hafta Sarıgöl çıkışındaki Çınar ağacının bulunduğu yerde ‘Okulumuza yol istiyoruz’ eylemi yapacaklarını ifade ettiler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir