VALİDEN ŞAŞIRTAN SOMA YORUMU “DÜNYANIN SONU DEĞİL”

16 Ağustos 2014 Cumartesi, 18:54

Vali Soma davasının ertelenmesi doğal karşıladı

“Dünyanın sonu değil”

Vali Erdoğan Bektaş, 301 madencinin hayatının kaybettiği Soma davasının yılbaşından sonraya alınmasıyla ilgili ilginç bir açıklama yaptı. Bektaş, “Abartılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın sonu değil. Bilindiği gibi meclis her yaz tatil olur” dedi.

Ferdi UZUN

TBMM’nin tatile girmesinden dolayı Soma davası yılbaşından sonraya ertelendi. 301 madencinin hayatının kaybettiği Soma davasının yılbaşından sonraya alınmasına siyasilerden tepkiler gelirken Vali Erdoğan Bektaş konuyla ilgili ilginç bir açıklama yaptı. Konu hakkında detaylı bilgileri vekillerin daha iyi bileceğini söyleyen Bektaş, “Konu hakkında gereken bilgiyi vekillerimiz söyler. Ancak bilindiği gibi meclis her yaz tatil olur. Bu yıl Soma için uzattılar. Temmuza başında tatile girmesi gerekirken çıkmadı. Böyle bir karar alındı gerekçesini de bilmiyorum. Mecliste zaten Soma ile ilgili kanunlar meclisten geçti. Gece gündüz hükümet muhalefet çalıştı. Yani bunun abartılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın sonu değil. Bilindiği gibi meclis her yaz tatil olur” diye konuştu.

Dava Akhisar’da görülecek

Manisa Barosu Av. Başkanı Zeynel Balkız ise, Soma Davasının yılbaşından önce başlayamayacağını ifade ederek şuan tazminatla ilgili davaların açıldığını kaydetti.  Soma davasının adım adım giden bir iş olduğunu belirten Başkan Balkız, “Rapora gerekli itirazlar yapılacak. Ondan sonrada mahkeme yeterli bulursa iddianame tanzim edecek. Ağır bir cezalık bir dava olduğu için Soma’da Ağır Ceza Mahkemesinin bulunmaması nedeniyle Akhisar Ağır Ceza Mahkemesine gelecek. Duruşma Akhisar’da yapılacak” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.