VALİ SAVAŞ’TAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ZİYARETLERİ

05 Aralık 2013 Perşembe, 00:27

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, eşi Hafize Savaş ile birlikte 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Anadolu Engelliler Birliği Derneği Manisa Şubesi’ni ziyaret etti.
Aileler ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın Yılmaz’ın da katıldığı ziyarette dernek üyelerinin yaptıkları el ürünlerini inceleyen Vali Savaş, ardından derneğin sorunları ile ilgili bilgi aldı.
Derneğin Manisa Şube Başkanı Sevim Kuran, engelli vatandaşların meslek sahibi olmaları için Büro Yönetimi ve Sekreterlik kursu açmak istediklerini, ancak yer sorunu nedeniyle kursu düzenleyemediklerini ifade etti. Sevim Kuran, yaşadıkları diğer sorunları da Vali Savaş’a iletti. Vali Abdurrahman Savaş, Büro Yönetimi ve Sekreterlik kursunun açılabilmesi için yer tahsisi yapılacağının sözünü verdi.
Ziyarette bir GSM Operatörünün görme engelli vatandaşların gazetelerde yazılanlardan haberdar olmaları için akıllı telefonlarda ücretsiz olarak başlattığı, sesli gazete okuma servisi de Vali Savaş ve görme engelli vatandaşlara tanıtıldı. Görme engelli vatandaşlar, haberleri öğrenebilmek için çevrelerindeki insanların bunları kendilerine okumalarını beklediklerini, yeni hizmetle haberleri telefonlar aracılığıyla kimseye ihtiyaç duymadan okuyabilecek olmanın kendilerini sevindirdiğini söyledi.
Daha sonra Vali Savaş ve eşi MEGNESİA alışveriş merkezinde ZİÇEV Derneği engelli çocukları tarafından yapılan kabartma resim sergisinin açılışını yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın Yılmaz ve ZİÇEV Manisa Şube Başkanı Hüseyin Okumuş’un katıldığı açılışta bir konuşma yapan Vali savaş “Türk toplumu diğer toplumlar gibi engelli, engelsiz, zengin, fakir değişik katmanlardan oluşan bir toplum. Son dönemde yasalarla sağlanmış olan bir takım imkanlar sonucunda engelli bireylerimizi engelsiz bireyler gibi toplumumuzun saygın bireyleri haline getirmek için çaba gösterilmektedir. Bunun olumlu etkilerini tüm toplumda tüm illerde olduğu gibi Manisa’mızda da görüyoruz. Engelliler günü vesilesi ile yapılan çalışmaları, ildeki ihtiyaçları tekrar değerlendirme fırsatı bulduk. Buna yönelik değişik ortamlarda toplantılar oldu. Bir takım etkinliklerle bu günü Manisa’da da kutluyoruz. Engelli bireyleri bu toplumun birer aktif, mutlu, imkan ölçüsünde topluma katkı sağlayan bireyler haline dönüşmesinin, engellilere hizmet veren yerel yönetimler, kamu kurumları, engelli ailelere ve toplumun engelsiz bireylerinin ortak çalışmalarıyla ulaşılabilecek bir sonuç olduğunu en başta görmemiz lazım. Sadece yasalarla sağlanan imkanlarla engelliyi mutlu etmek mümkün değil. Bunun yanında engelsiz bireylerin, engelli bireylerinin de toplumun bir parçası olduğunu kabul ederek onlara ilave engeller çıkarmadan, hatta mevcut engellilerin durumunun yol açtığı olumsuzlukları giderici nitelikte bir yaklaşımla hareket etmesi lazım. Manisa’mızda hem yerel yönetim belediye düzeyinde hem de Valilik düzeyinde engellilerin konularının görüşüldüğü konsey oluşturulmuş. Burada tüm kurumlar, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler bir araya gelerek engellilerin durumunu ve neler yapılabileceği (çözüm üretmek dahil) konusunda hep birlikte çalışmalarının çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu ün vesilesi ile engelli vatandaşlarımızın gününü kutlarken önümüzdeki günlerde şu ankinden daha mutlu yarınlara ulaşmak için tüm kurumların ortak çalışma içinde olacakları sözünü verirken, kendilerini bu imkana bir an önce kavuşmalarını da diliyorum” diye konuştu.
ZİÇEV Başkanı Hüseyin Okumuş da konuşmasında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün Birleşmiş Milletler’e bağlı tüm ülkelerce kutlandığını belirterek “Türkiye’de de çeşitli platformlarda tartışmalar yapılıyor. Tabii engellilerimiz bugünden yarına daha iyi şartlara nasıl kavuşuruz, bu konuda çaba sarf ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.