Vali Bektaş: Gediz Havzası Bizim Önceliğimiz

04 Temmuz 2014 Cuma, 17:54

Vali Erdoğan Bektaş, Gediz’in ıslahı ve kirliliğin önlenmesinin öncelikli konuların başında geldiğini söyledi.

Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı (GEMA) Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu ve yönetim kurulu üyeleri Vali Bektaş’ı ziyaret etti.

Ziyarette vakıf üyelerini tanıtan Kilimcigöldelioğlu GEMA Vakfı hakkında da bilgi vererek, Vakıflarının kum ocaklarının tahribatı ve Gediz Nehri’ndeki kirlilik nedeniyle kurulan bir vakıf olduğunu aynı zamanda Ege Bölgesi’nin tek çevre vakfı olduğunu söyledi. 2015 Ekim ayında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğiyle Salihli’de gerçekleştirmeyi planladıkları 3. Gediz Havzası Havza Yönetimi, Toprak, Su ve Çevre konulu sempozyum hakkında da bilgi vererek destek istedi.

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Bektaş, Manisa’nın bereketli tarım alanlarının başında gelen Gediz Ovasında yetişen tarım ürünlerinin Manisa ekonomisi için büyük önem taşıdığını belirterek, Gediz havzasını korumanın, Gediz Nehri’nin ıslahının öncelikli işlerinin başında geldiğini söyledi.

Vali Bektaş, “Türkiye’nin en önemli ekonomisinden biri olan Manisa’nın büyük bir ihracat potansiyeli var. Bu ekonominin de yüzde 60’ı tarım, yüzde 40’ı sanayi kaynaklı. Tarım dediğimizde de aklımıza Gediz Nehri geliyor. Gediz Nehrinin önemli bir kısmı Manisa topraklarından geçiyor. Ana koluyla ve yan kollarıyla Manisa’nın bütününü sulayarak geliyor ve Manisa’nın yüzde 60 ekonomisi olan tarımına da can veriyor. Hepimiz Gediz’in son durumunu biliyoruz. Atık sularımızı arıtmadan doğal ortama bırakamayız. Atıklarımızı vahşi depolama yerlerine bırakamayız. Gediz’in kirliliği bütün Manisa’nın sorunu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın bu konuda önemli çalışmaları bulunuyor” dedi.

Vali Bektaş’ın Konukları
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ve yönetim kurulu üyeleri Vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret ederek ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti.

Vali Savaş’a Birlik hakkında bilgi veren Geriter, Manisa İli genelinde kurulu bulunan esnaf ve sanatkâr derneklerinin bir araya gelmesiyle oluşan “Manisa Esnaf ve Sanatkârları Dernekleri Birliği”nin 1953 tarihinde kurulduğunu, 1985 yılında çıkarılan 4153 sayılı kanunla isim değişikliği yapılarak “Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği” adını aldığını belirtti. Geriter, MESOB’un 16’sı Merkezde olmak üzere il genelinde 94 odanın üst kuruluşu olduğunu ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali Bektaş, esnaf ve sanatkarın toplumun önemli bir kesimini oluşturduğunu kaydederek Başkan Geriter ve üyelerine çalışmalarında başarılar diledi.

Türk Metal İş Sendikası Ziyareti
Türk Metal İş Sendikası İl Temsilcisi Ercan Dereli ve yönetim kurulu üyeleri Vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti. Sendika çalışmaları hakkında Vali Bektaş’a bilgi veren Dereli görevlerinde başlarılar diledi.

Tevfik Diker Ziyareti
19. ve 20. Dönem milletvekilliği yapan Tevfik Diker de Vali Bektaş’ı ziyaret etti. Ziyarette Manisa’da yaptığı gözlemleri Vali Bektaş’la paylaşan Diker, Vali Erdoğan Bektaş’a görevinde başarılar diledi. Vali Bektaş da ziyaret dolayısıyla Diker’e teşekkürlerini iletti.

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Ziyareti
Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal ve yönetim kurulu üyeleri de Vali Bektaş’a ziyarette bulundu.

Uysal, Birliğin amacının ortak birliklerin ve bunlara bağlı birim kooperatiflerin sulama, arazi ıslahı ve toprak muhafaza konularındaki müşterek menfaatlerini korumak, bu hususta iktisadi faaliyetlerde bulunmak, kooperatifçiliği geliştirmek olduğunu söyledi.

Vali Bektaş, ziyaretler nedeniyle teşekkür etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir