ÜRETİCİLERE UYARI!

01 Ağustos 2015 Cumartesi, 12:21

Üzüm piyasasında faaliyet gösteren üreticiler, ‘Üretici Kayıt Defteri’ni almazlarsa ürünlerini satamayacak.
Üzüm sezonunun başlamasıyla birlikte hareketlenen üzüm piyasasında üreticiler uyarıldı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından verilen “Üretici Kayıt Defteri“ni almayan üzüm üreticileri ürünlerini satamayacaklar.
Gıda güvenliği için yasa gereği her üreticinin üretici kayıt defteri tutması gerekiyor. Üreticiler, ürünleri satarken, mutlaka üretici kayıt defterini göstermek zorunda kalacaklar. Üretici kayıt defterinde zirai mücadelede kullanılan ilaçlar kayıt altına alınıyor. Üreticiler asmaların gözlerinin patlamasından, hasat dönemine kadar ürün için kullanılan tüm zirai ilaçlar kayıt altına alınıyor.
Alaşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tarık Memiş, üretici kayıt defteri olmayan üreticilerimiz, hiçbir şekilde ürün satamayacağını belirterek, şunları söyledi: “Üretici kayıt defterinde reçete yazan ziraat mühendisinin yetki bilgileri, zirai ilaç bayisinin bilgileri ve onayı, ilaçlama yapan operatörün yetki belgesi, üzüm asmalarının gözlerinin açmasından ürünün hasat dönemine kadar yapılan ilaçlama çalışmaları,kullanılan zirai ilaçlar, ilaçların etki süreleri ve üreticinin imzası bulunmaktadır. Buradaki amacımız kaliteli, sağlıklı, güvenli, izlenebilirliği tamamlanmış ürünlerin tüketime sunulması. İhracatta ve iç piyasada tüketime sunulan ürünlerde gıda güvenliği için sıkıntı yaşanmamasıdır. Üreticilerimiz yığılmalara neden olmamak için,işlemlerini son günlere bırakmadan,üretici kayıt defterlerini almaları kendi yararlarına olacaktır.Çünkü üretici kayıt defteri almayan üreticilerimiz hiçbir şekilde iç ve dış piyasaya satamayacaklardır. Bu konuda üreticilerimizi bilgilendirmek için telefonlara mesaj gönderdik.”
Üzüm üreticisi Ali Salcıoğlu da üretici kayıt defteri uygulaması hem üreticiler hem de tüketiciler için iyi bir uygulama olduğunu belirterek, “Üretici kayıt defteri uygulaması üreticilerin daha dikkatli zirai ilaç kullanımını, tüketiciler için de daha güvenli ürün tüketmelerini sağlayacaktır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir