Un fiyatlarının zamlanması ile ekmek zammı kapıda

27 Temmuz 2020 Pazartesi, 14:55

İYİ Parti Ekonomi, Tarım ve Hayvancılıktan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Şenol Özkaya, önlem alınmaması durumunda un fiyatlarının artmasının ekmek zammını tetikleyeceğini söyledi.

İYİ Parti Ekonomi, Tarım ve Hayvancılıktan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Şenol Özkaya, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ekmeğe zam geleceğini ileri süren ve bakanlığa bir dizi önlemler alması konusunda çağrıda bulunan Özkaya, “Ekmek, insanlığın en önemli enerji kaynağıdır. Halkımızın da temel besin maddelerinden en önemlisidir. Ekmeğin hammaddesi buğdaydır. Ülkemizde buğday hasadının yapıldığı bu aylarda, un fiyatlarında zamlanması oldukça manidardır.Buğday hasadından önce 50 kg’lık ekmeklik un çuvalının fiyatı 105.00 TL satılırken şuan ki fiyatı  115,00 TL ye yükselmiştir. Önümüzde ki günlerde 120-130.00 TL bandına çıkması bekleniyor. Geçen yıl buğday rekoltesi 19,5 milyon ton olurken, 2020 yılı TÜİK’in tahminlerine göre 20,5 milyon ton civarı rekolte beklenmektedir. Geçen yıla göre %10’luk ürün artışı olmuştur. Bu rakam ülkemiz için memnuniyet vericidir.  TMO 2019 yılında 1350 TL/ton olan ekmeklik buğday fiyatını 2020 yılında %22.2 artırarak 1650 TL/ton olarak açıklamıştır. Bölge üreticilerimiz gelenlikle ürünlerini bölgelerde ki tüccar ve un fabrikalarına vermektedir. İlk hasat başladığında 1.50 ile 1.60 TL/kg civarında alınan buğday ,daha sonra  1.40 ile 1.50 TL/kg civarında düşmüştür. Fabrikalar kalitenin çok uygun olmadığını belirterek buğday alımını azatlı buna bağlı olarak fiyatları düştü. Un kalitesi yüksek olan buğdaylar genellikle Polatlı ve Konya yöreleri buğdaylarıdır. Son günlerde Bu cins buğday fiyatları 1.90-2.00 TL/kg civarına yükselmesi ile un fiyatları yükselişe geçmiştir. Bu yükselişinde devam etmesi beklenmektedir. Bakanlık yetkililerin acilen tedbir almalıdır. Yüksek tonajda stok yapıp, esas işi zahirecilik olmayan kişilerin tespit edilip fiyat yükselmesine sebep olanlar için önlem alınmalıdır” diye konuştu.

BAKANLIĞA ÇAĞRIDA BULUNDU

Özkaya, şöyle devam etti: “Yıllardır zor durumda olan fırıncı esnafımız, bu son un zamlarından sonra iyice çıkmaza girmiştir. İlimizdeki fırınları ziyaret ettiğimizde fırıncılarımızın dertlerini daha yakından öğrendik. Manisa merkezde 200 gr ekmek parakende olarak 1.25 TL satılmakta, toptan olarak satılan ekmek fiyatı ile bu fiyat 1.10 TL civarında ortalamaya denk gelmektedir. Fırıncı esnafı ekmek fiyatının uzun yıllardır zamlanmadığı, buna karşılık maliyetleri son yıllarda %50 oranında artığını söylediler. Girdileri olan, un, maya, tuz, buz, doğal gaz, poşet, işçi gideri, akaryakıt, kira, temizlik malzemesi gibi çoğu girdinin aşırı oranda zamlandığını dile getirdiler. Fırın ekipman ve gereçlerinin de bakım ve yenilenmesi de oldukça maliyetli olduğunu, şuan da para kazanamadıkları için ekipmanlarını yenileyemediklerini oldukça zor günler geçirdiklerini bildirdiler. Fırıncı meslek olarak en kutsal mesleklerden biri olduğu, yeryüzünün Allah tarafından kutsalmış besini olan ekmeği üretmekten gurur duyduklarını söylediler. Acilen bakanlığın un ve diğer girdiler üzerinde tedbir alarak girdilerini indirilmesi gerektiğini, şayet böyle giderse ya zam yapacaklar ya da kapatacaklarını dile getirdiler.  Tarımda acil planlama yapılmalıdır. Çiftçimize ürün başı destek fiyatı değil, üretim maliyetini düşürecek, kaliteli ürün alınması için teşvik yapılmalıdır. 2020 yılı rekoltesi %10 artmasına rağmen un fiyatları zamlanıyor, nedeni ise kaliteli buğday olmaması. Un sanayicileri kaliteli buğdayı ithal olarak ya Kazakistan dan yada Rusya dan almaktadırlar, üstüne dövizdeki kur risklide eklenince un tabii ki günlük olarak zamlanmaktadır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir