TÜRKİYE’NİN EN ERKENCİ ÜZÜMÜ İÇİN ÇALIŞILIYOR

25 Temmuz 2015 Cumartesi, 12:29

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Türkiye’nin en erkenci üzüm çeşidi olan Trakya İlkeren üzüm çeşidinden hem daha önce olgunlaşabilen hem de çeşitli özellikleriyle İlkeren üzüm çeşidinin altında kalmayacak yeni üzüm çeşitleri üzerinde çalışıyor. Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, 13 bin adet fert üzerinden 102 çeşit aday adayını parsellere aktardıklarını belirterek, bunlardan 5 tanesini tescile sundukları söyledi. Ünal, “Ticarete konu olacak birkaç ürün çıkarabilirsek hem Manisa’nın hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlamış olacağız” diye konuştu.
Manisa Bağcılık ve Araştırma İstasyonu Müdürlüğü bir yandan yeni üzüm çeşitlerini geliştirirken, bir yandan da Türkiye’nin en erkenci üzümünü üretmek için çalışıyor. Manisa’da ve Ege Bölgesi’nde üzüm hasatlarının başladığını kaydeden Manisa Bağcılık ve Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, Bu yılı ekolojiden ve iklimsel olaylardan dolayı bir haftayla 10 gün arasında bir gecikme olduğunu belirtti. Akay, “Özellikle Haziran ayındaki yağışlı geçen periyodun üzüm çeşitlerinin olgunlaşmasına direk etkisi oldu. Bunda bizim ana çeşidimiz olan erken çekirdeksiz üzüm hasadı gecikti” dedi.

102 ÇEŞİT ADAY ADAYDAN 5’İ TESCİLE SUNULDU
Müdürlük olarak yeni üzüm çeşitleri üzerinde çalıştıklarının altını çizen Ünal, “Bu kapsamda 13 bin adet fert üzerinde yeni çeşit geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Ön çalışmalar sonucunda 102 çeşit aday adayını bu fertler içerisinden seçip geniş parsellere aktardık. Bunlardan da 5 tanesini tescile sunduk. Tescil aşaması devam ediyor. İçinde bulunduğumuz sezon erkenci üzüm sezonu olduğunu için bundan erkenci olan üzüm çeşit aday adaylarımızda olgunlaşmaya başladı” diye konuştu.

İSİM VERMEK İÇİN ÜRETİCİYE DANIŞILACAK
Türkiye’de yetiştirilen en erkenci üzüm çeşidinin Trakya İlkeren üzümü olduğunu belirten Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizim yeni çeşitlerimizin Trakya İlkeren üzüm çeşidinden hem daha önce olgunlaşabilen hem de bu üzüm çeşidine göre çeşitli özellikleriyle bu çeşidin altında kalmayacağını düşünüyoruz. Bu üzümlerin bölgemizde büyük rağbet göreceğini düşünüyoruz. İnşallah Manisa’ya özgü üzüm çeşitleri yavaş yavaş ortaya çıkacak. Bu çeşitlere henüz bir isim falan verilmedi. Sadece kodlar halinde üzerinde mevcut. Tescil aşamasının bitmesine yakına bu çeşitlerimize isim vermek üreticilerimize, halkımıza danışacağız. Güzel isimler koyarak üreticilerimizin üretimine sunacağız. Bağcılıkta yeni ürün çeşidi elde etmek 10-15 yıl gibi bir süreyi kapsıyor. Bu ürün bizim çeşidimizdir dediğimiz anda bile tescil süresi 2-3 yılı buluyor. 2011 yılında tescil ettiğimiz ürünlerden 2 çeşidimiz üreticiler tarafından rağbet gördü. Sultani ve Sultan 1 çeşitleri birçok üretici tarafından kullanılıyor. Herhangi bir olumsuz geri dönüş almadık.”

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK
Türkiye’nin milli koleksiyon parselinde bin 453 adet üzüm çeşidinin bulunduğunu kaydeden Ünal, “Bunların tamamı Manisa ve Ege Bölgesi için uygun değil. Dünyada olmayan çalışmalarla üzüm çeşitleri elde etmeye çalışıyoruz. Ticarete konu olacak birkaç ürün çıkarabilirsek hem Manisa’nın hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlamış olacağız” diye konuştu.
Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu yaptığı çalışmalar sonucunda 2011 yılında Manisa’ya özgü, çekirdeksiz 5 tür yeni üzümü tescillemişti. 2011 yılında Müdürlük tarafından ortaya konan 5 tür yeni çekirdeksiz üzüme Sultan 1, Sultan 7, Saruhanbey, Manisa Sultanı ve Altın Sultani isimleri verilmişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir