TOPTANCILARA AYAR KONTROLÜ

04 Kasım 2014 Salı, 21:30

MANİSA Kuyumcular ve Sarraflar Derneği, nerede üretildiği belli olmayan altınların kent merkezine girişini önlemek için altın toptancılarını mercek altına aldı.

Manisa Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Mustafa Kaçire, kent merkezindeki hangi firma tarafından üretildiği belli olmayan altın satışlarının önüne geçmek amacıyla altın toplantıcılarına yönelik yeni bir uygulama başlattıklarını açıkladı. Dernek Başkanı Kaçire, yeni başlattıkları uygulama ile kent merkezine gelen altın toptancılarını mercek altına aldıklarını ifade ederek, “Kent merkezimizdeki kuyumcuların yoğun olduğu bölge sanki açık bir pazaryeri gibiydi. Hangi ilden hangi firmadan geldiği belli olmayan toptancıların kuyumcu esnafımıza gelerek, meşesi belli olmayan altınlar satmaya çalıştıklarını öğrendik. Bunun önüne geçebilmek amacıyla artık kent merkezimizdeki kuyumculara altın satacak olan toptancıları kontrol edeceğiz. Altınların hangi firma tarafından üretildiğini ve ayarını kontrol edeceğiz. Eğer bir sıkıntı yoksa, sattığı altınların firması belliyse ve sattığı altın ayarında sıkıntı yoksa bu toptancıya dernek olarak kent merkezindeki kuyumculara ürünü satabilmesi için satış izin kartı vereceğiz. Bu karta sahip olan altın toptancıları derneğimize üye olan 78 kuyumcuya da satış yapabilecekler. Bu karta sahip olmayan altın toptancıları asla kent merkezindeki kuyumcularda satış yapamayacaklar” diye konuştu.

Kaçire kent merkezindeki kuyumcuları da uyararak, satış izin kartı olmayan altın toptancılarından alışveriş yapmamalarını istedi. Kaçire ayrıca, başlattıkları uygulayı İl Emniyet Müdürlüğü ile birlikte yürüttüklerini belirterek, şüpheli gördükleri altın toptancıları ise direk polise bildirdiklerini söyledi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir