TBMM KOMİSYONU MANİSA’DA

24 Eylül 2014 Çarşamba, 15:26

MANİSA’nın Soma İlçesi’ndeki 301 işçinin öldüğü maden kazasını araştırmak için TBMM’de kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bugün kente gelecek. Komisyon üyelerinin dört gün boyunca inceleme yapacağı, faciadan kurtulan madenciler ile aralarında Soma Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Can Gürkan, Soma Holding Maden İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğrusu ve Soma Eynez İşletme Müdürü Akın Çelik’in de bulunduğu tutuklu sekiz sanıkla görüşeceği belirtildi.

TBMM bünyesinde Manisa’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin öldüğü facianın nedenlerini araştırmak, gereken iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda tedbirlerin belirlenmesini sağlamak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bugün Manisa’ya gelecek. Eynez ve Işıklar Maden Ocağı İnceleme ziyareti, Soma maden kazasını yaşayan tanıklar ile bu kaza soruşturması kapsamında tutuklu olan sanıklarla görüşme programı kapsamında 24-27 Eylül tarihleri arasında kentte olacak komisyon üyeleri, bugün öğleden sonra kent merkezindeki otele yerleşecek. TBMM Araştırma Komisyonu üyelerinin yarın (perşembe) Soma’ya hareket ederek saat 10.30 ile 13.00 arasında Soma Eynez maden ocağındaki son durum hakkında Soma A.Ş. Genel Müdürü Haluk Evinç’ten bilgi alacağı belirtildi. Komisyon üyelerinin maden kazasının yaşandığı Eynez Maden Ocağı’nda incelemelerde bulunacağı ve saat 13.15’de Eynez Maden Ocağı’nın çıkışında basın mensuplarına açıklama yapacağı ifade edildi. Basın açıklamasının ardından komisyon üyelerinin saat 14.30 ile 18.00 arasında Işıklar Maden Ocağı’nda da inceleme yapacağı belirtildi.

TUTUKLU SANIKLARLA GÖRÜŞÜLECEK

TBMM Araştırma Komisyonu üyeleri 26 Eylül Cuma günü ise Soma İlçesi’nde saat 09.30 ile 12.30 arasında Soma Eynez Maden Ocağı yetkillileri Soma A.Ş. Müessese Müdürü Ali Haydar Sakik, IMBAT Madencilik İş Güvenliği Müdürü Aygün Ekici’den bilgi alacağı ifade edildi. Komisyon üyelerinin saat 13.30 ile 18.00 arasında facia sırasında kaza mahallinde olan ve doğrudan olaya tanık olan işçilerle görüşme yapacağı belirtildi. TBMM Araştırma Komisyonu üyelerinin 27 Eylül Cumartesi günü saat 09.30 ile 12.30 arasında, İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumu 1 Nolu T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Soma Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Can Gürkan’ı, Soma Holding Maden İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru’yu ve Soma Eynez İşletme Müdürü Akın Çelik’i dinleyeceği, görüşmelerin ardından saat 12.30’da Aliağa Ceza İnfaz Kurumu’nun önünde basın açıklaması yapılacağı bildirildi. Komisyon üyelerinin saat 13.30 ile 17.00 arasında tutuklu diğer sanıklar Vardiya amirleri İsmail Adalı, Hilmi Kazık, Yasin Kurnaz, Maden Mühandisi Ertan Ersoy ve Emniyet Teknisyeni Mehmet Ali Günay Çelik ile Aliağa 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda görüşeceği kaydedildi. Tutuklu sekiz sanıkla yapılacak görüşmelerinin tamamlanmasının ardından TBMM Araştırma Komisyonu üyelerinin saat 17.00’de karayoluyla Ankara’ya hareket edeceği bildtirildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir