TAVUK ETİ ÇOK SAĞLIKLI VE GÜVENİLİRDİR

26 Aralık 2013 Perşembe, 18:03

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez unsuru olan hayvansal gıdalar, son günlerde doğrudan ve dolaylı olarak medyanın eleştiri odağı haline gelmiş, konunun uzmanı olan, olmayan onlarca insanın beyanlarıyla ülkemizde tüketilmesi uygun olmayan gıdalar olarak algılanmaya başlanmıştır. Kendini doktor olarak tanıtan fakat gerçekte doktor olmayan sözde uzmanlar insanlarımızın sağlığı ile oynamaktadır. İnsan ve hayvan fizyolojisini bilmeyen bu kişiler özellikle tavuk eti tüketimine karşı anlamsızca ve bilgisizce konuşmalar ve yayınlar yapmaktadırlar. Kırmızı et, yumurta, süt, bal ve peynir gibi çok değerli hayvansal gıdaların tüketici sağlığı açısından sakıncaları ile başlayan tartışmalar, sebze üretiminde olduğu gibi piliç eti üretiminde de hormon kullanıldığı iddiasıyla doruğa ulaşmıştır.
Bilgisiz ve ilgisiz kişilerce verilen beyanatlar ve kaleme alınan köşe yazıları sayesinde ülkemiz hayvancılığının gözbebeği olan tavukçuluk sektörümüze son günlerde ciddi zararlar verilmiş ve verilmeye de devam etmektedir. Sözde halkımızın sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılan tüm bu yayınlar, sınır tanımayan eleştiriler nedeniyle insanlarımızı hayvansal gıda tüketiminden tamamen uzaklaştıracak boyutlara ulaşmıştır.
Gıda kontrolünden sorumlu kamu kuruluşlarının zafiyet içinde oluşu, şikayet dinleyip gereğini
yapacakken şikayetçi konuma geçmeleri ile mevcut tartışma daha da büyümüş ve var olma savaşı veren ülke hayvancılığımıza bir büyük darbe daha vurulmuştur. Bu, hayvancılık sektörümüze yapılan ciddi bir haksızlıktır. Ne hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz ne de tavukçulukla uğraşan modern entegrelerimiz bunu hak etmektedirler.
Ülkemiz tavukçuluğunda kullanılan hibrit civcivler, söylenenin aksine kesinlikle genetiği değiştirilmiş hayvanlar değildir. Yaklaşık 90-100 yıldır süren ve halen de sürmekte olan ıslah çalışmaları ve kullanma melezlemesi sonucu büyüme hızı artırılmış özel hayvanlardır. Tüm özellikleri ile doğaldırlar, genetik yapıları ıslah edilmiş; ancak dışarıdan bir müdahale ile gen dizileri üzerinde bir değişiklik yapılmış değildir. Sürekli devam eden ıslah çalışmalarına bağlı genetik ilerleme ve yem sektöründeki teknolojik uygulamalara bağlı yem kalitesindeki iyileşmeler sayesinde, 20 sene önce 50- 55 günde 1,8-2 kg canlı ağırlığa, 10 sene önce 40-45 günde 2 kg canlı ağırlığa ulaşabilen bu hayvanlar, günümüzde 35-40 gün gibi daha kısa bir sürede 2-2,5 kg canlı ağırlığa ulaşmakta ve ülkemiz hayvansal protein açığının kapatılmasında büyük pay sahibi bulunmaktadır.
Besi süresince yüksek veriminin sağlanması amacıyla yem içinde, insan sağlığına zararı olmadığı saptanmış bir takım yem katkı maddeleri ve antibiyotik kökenli büyüme uyarıcıların kullanımı AB’de olduğu gibi 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren ülkemizde de yasaklanmış, bunların yerini tüketici sağlığına zararı olmayan doğal ürünler almıştır. Öte yandan, etlik piliçlerin çok kısa sürede büyümeleri nedeniyle sürekli spekülasyona neden olan hormon konusu da sektörü rahatsız etmektedir. Çünkü tavukçulukta kesinlikle HORMON KULLANILMAMAKTADIR. insan sağlığına zarar vermesi muhtemel büyüme uyarıcı antibiyotiklerin kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Öte yandan, etlik piliç üretiminde kesim öncesi bir hafta süreyle ette kalıntı bırakabilecek ilaç ve benzeri her türlü katkı maddelerinden arî yem kullanımı yasal bir zorunluluktur. Yine ülkemizde
üretimin birinci gününden, kesime ve ürünün markette pazarlanmasına kadar her basamakta veteriner kontrolü olan piliç eti üretiminde, AB normlarına uygun aşı, ilaç, reçete vb. her türlü sağlık ve ürün hijyeni konusunda kayıt tutma ve veteriner hekim istihdamı da zorunlu hale getirilmiş ve uygulamaya aktarılmıştır
Ülkemizde etlik piliç üretiminin çok büyük kısmını gerçekleştiren entegre tavukçuluk tesislerimiz, son yıllarda sağlıklı üretim için tüm bu uygulamalara gerçekten büyük önem vermektedirler. Bu entegrelerimiz Avrupa Birliği’ne tavuk eti ihracatı yapabilecek kalite düzeyine ulaşmışlar, ürettikleri piliç etleri, üretim ve kesim işlemleri açısından bizzat AB yetkililerince Avrupa Birliği normlarına uygun bulunmuştur. Kimi firmalarımız yurtdışına piliç eti ihraç eder hale gelmiştir. Ülkemizde üretilen tavuklar dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki tavuklar ile aynı hatta bu ülkelerin çoğundan kalitede daha öndeyizdir.Ülkemiz tavukçuluğu açısından tüm bu olumlu gelişmeler yaşanırken, ülkemizde üretilen piliç etlerinin ilaçlarla bulaşık ve hormonlu diye takdim edilmesi kimin veya kimlerin işine yarayacaktır henüz
anlaşılamamıştır. İşin vahim tarafı da buradadır. Çünkü bir ülke sağlıklı insanlar ile üretime ve gelişmeye devam eder. Sağlıklı nesiller içinde hayvansal gıda tüketimi şarttır. Gelişmekte olan ülkemizde de en ucuz ve kaliteli hayvansal gıda TAVUK ETİDİR. Bunların zararlı olduğunu iddia edenlerin bu nedenle iyi niyetli olmadıklarını ve bu işin altında başka nedenler olduğunu düşünmekteyiz. Tüketicilerimizin tüm bu spekülasyonlardan etkilenmemeleri mümkün değildir; ancak piliç eti satın alırken ambalajlı-markalı ürünleri tercih etmeleri, ambalaj üzerindeki bilgileri kontrol etmeleri, sağlıklı ürün tükettiklerinin en önemli işaretidir.
BİZ VETERİER HEKİMLER OLARAK SEKTÖRDE BİZZAT ÇALIŞAN VE BU EĞİTİMİ EN ÇOK ALAN MESLEK SAHİPLERİ OLARAK ŞUNU DİYORUZ: ÜLKEMİZDE ÜRETİLEN TAVUK ETİ ÇOK SAĞLIKLI VE GÜVENİLİRDİR. AKSİNİ İDDİA EDENLER HAKKINDA BİLGİSİZLİK VE ART NİYET SEZİYORUZ. GELEÇEĞİMİZ İÇİN TAVUK ETİ YİYELİM VE YEDİRELİM.

MANİSA BÖLGESİ VETERİNER HEKİMLERİ ODASI YÖNETİM KURULU

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.