SOMA’YA 2. TERMİK SANTRAL

12 Mart 2014 Çarşamba, 13:07

Manisa’nın Soma ilçesinde 153 milyon tonluk kömür üretimi karşılığında yapılacak 510 mw kurulu gücündeki ikinci santralin temeli 19 Mart Çarşamba günü Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın katılımlarıyla atılacak. Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Özkan, 6 bin kişilik yeni istihdam alanı olacak olan santral ile birlikte Soma’nın adeta enerji üssü haline geleceğini kaydetti.
BAKAN YILDIZ GELİYOR
Özkan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “İlçemizde yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan 510 MW kurulu gücündeki termik santralin ihalesi geçtiğimiz yıl yapılmış ve yüklenici firma ile Enerji Bakanlığı arasında sözleşme imzalanmış idi. Yapılacak olan termik santralin arazisini belirlenmesi, projesinin hazırlanması, ÇED raporu gibi çalışmalar tamamlandı ve yapım aşamasına geldi. 19 Mart Çarşamba günü Enerji Bakanımız Sn. Taner Yıldız’ın iştirakleriyle termik santralin temeli atılacak. Bu termik santral ile birlikte Deniş bölgesindeki 153 milyon tonluk kömür rezervi de üretime açılacak.
6 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
Bu kömür sahalarının üretime açılması ve termik santralin yapılması ilçemizde doğrudan 3.500 kişilik dolaylı olarak da 6.000 kişilik yeni istihdam alanlarının oluşturulması demek. 2011 genel seçimleri öncesinde Soma’da yeni kömür sahalarının işletmeye açılacağı ve ilçemize yeni bir termik santralin yapılacağı sözünü vermiştik. Önce Eynez bölgesinde iki yeni sahada kömür üretimine başlanmasının ardından şimdi de termik santralin yapımına başlanıyor.
SOMA, ENERJİ ÜSSÜ OLACAK
Yeni termik santral tüm dünyada kabul gören ve uygulanan son teknolojiye göre yapılacak. Yeni termik santralin hizmete girmesi ve Deniş bölgesindeki kömür sahalarının da üretime başlaması ile birlikte ilçemiz hem ekonomik açıdan daha da büyüyecek hem de tam manasıyla bir enerji üssü haline gelecektir. 19 Mart çarşamba günü Yırca yolu üzerindeki mevcut termik santralin yanında yapılacak temel atma törenine tüm hemşerilerimizi davet ediyoruz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.