SOMA’NIN İLK DAVASI GÖRÜLDÜ

03 Eylül 2014 Çarşamba, 11:20

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs tarihinde yaşanan maden faciasında mağdur madenci Değirmen ailesinin açmış olduğu tazminat davasının ilk duruşması görüldü.
Eynez kömür maden ocağındaki faciada yaşamını yetiren İsmail Değirmen’in eşi Gamze Değirmen’in, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğü Ege Linyit İşletmesi Müessese Müdürlüğü ve madeni işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. aleyhine 390 bin lirası manevi olmak üzere toplam 393 bin liralık açtığı tazminat davasının ilk duruşması Soma Adliyesi’nde gerçekleşti.Mağdur ailelerden Gamze Değirmen’in Avukat Ünal Demirtaş, Soma İş Mahkemesi’nde tazminat davasının bugün ilk duruşmasının gerçekleştirildiğini belirterek şu açıklamayı yaptı: “Bu ön inceleme duruşmasıydı. Usule yönelik karşı tarafın itirazları mahkemece değerlendirildi ve reddedildi. 

Özellikle ihtiyati tedbire yönelik her iki davalının hem Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun hem de Soma Kömürleri İşletmesi A.Ş.’nin itirazları vardı. İtirazları sayın mahkeme reddetti. Reddedilen hüküm gereğince Soma Kömürleri İşletmeleri A.Ş.’nin Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’ndan doğan iştiraklarının 500 bin TL ile sınırlı kalmak kaydı ile yüzde 60 ile sınırlı kalmak kaydı ile ihtiyati tedbir mahiyetindeki itirazın uygulanmasına karar verildi. 

Bu şekilde sayın mahkeme ara kararları oluşturdu. Sayın mahkemenin oluşturduğu ara kararlara göre delillerimizin toplanmasına karar verildi. Değişik yerlere ilgili kurumlara yazı yazılmasına karar verildi. Bu bilirkişi raporu mahkeme aşamasında önemli olacağı için mahkeme, bunun beklenmesine, dosyanın istenmesine karar verdi. Öte taraftan tedbirin devamına karar verilmesi çok önemli. Çünkü ileride alacakların tahsilini kolaylaştırması bakımından tedbirin bu şekilde devam etmesi dosyanın takibi açısından önemlidir. Diğer ailelerin de alacaklarını tahsil edememe gibi bir durumu söz konusu idi. 

Dolayısı ile bundan sonraki duruşmalarda tahmin ediyoruz ki sayın mahkeme yine benzer yönde kararlar verecektir. Yine diğer ailelerin alacaklarının korunmasına yönelik ihtiyati tedbir kararlarını vermeye devam edecektir diye tahmin ediyoruz.” ‘ÖNCELİKLE MUVAZAALI İDDİALARIMIZIN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ’Tazminat davası olduğu için bir takım iddiaları olduğunu belirten Av. Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Nedir bu, davalılar arasındaki ilişkinin muvazaalı olduğunu iddia ediyoruz. Bizim müvekkillerimizin eşinin Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu işçisi sayılması gerektiği talep etmiştik. Çünkü bu alınabilecek olan tazminatı Türkiye Maden İşçileri Sendikası ile kamu kurumu arasında yapılan sendikal sözleşmeye uygun olacak şekilde hesaplanması gerektiğini iddia etmiştik. Bu yönde muvazaa iddiamız ile ilgili sayın mahkemenin araştırma yapacağını düşünüyoruz. Öncelikle muvazaa iddiamızın çözümlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Öte yandan yine ceza davasındaki kusur oranları bu davamızı etkileyecek niteliktedir. Sayın mahkeme bugün vermiş olduğu ara karar ile ceza soruşturmasındaki savcılık dosyasının celp edilmesine karar verdi. Bu da ceza davası henüz açılmadı. Çünkü iddianame hazırlanmadı. Çünkü dosya bilirkişi heyetinde, bilirkişi heyeti kusuru ve kusurlu kişileri, kişilerin kusur derecesini ortaya çıkartmak için inceleme yapıyorlar.

Dolayısı ile bilirkişi incelemesi tamamlandıktan sonra eğer savcılık makamı yeterli görür ise bu bilirkişi raporuna dayanarak bir dava açacak. İlgili kişiler hakkında, kusurlu kişiler hakkında kusur derecelerine göre dava açacak. Sayın mahkeme de Asliye Hukuk Mahkemesinde tazminat davasına bakan iş mahkemesi de bu yönde dosyanın incelenmesine karar verecek.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir