SOMALİLİ ÖĞRENCİLERDEN SOMALI KARDEŞLERİNE YARDIM

20 Eylül 2014 Cumartesi, 16:56

TÜRKİYE’de okuyan Somalili öğrenciler Manisa’nın Soma İlçesi’nde şehit madencilerinin 105 çocuğuna kırtasiye yardımı yaptı.

2011 yılında Somali’de yaşanan kuraklığın ardından Kimse Yok Mu Derneği’nin desteği ile Türkiye’ye gelen ve eğitimlerine devam eden öğrenciler, maden ocağı faciasında hayatını kaybeden madencilerin emaneti 105 yetim öğrenciye kırtasiye yardımında bulundu. Yıllardır kendilerine kapılarını açmış Somalılara vefa örneği sergileyen Somalili öğrenciler, şehit madencilerin eğitime devam eden çocuklarına Soma Kimse Yok Derneği binasında düzenlenen törende kırtasiye malzemelerini teslim etti. Kırtasiye malzemelerini alan şehit madencilerin çocukları büyük mutluluk yaşadı.

Kimse Yok Mu Derneği Manisa Şube Müdürü Abdurrahman Avinç, Kimse Yok Mu Derneği olarak maden şehitlerinin ailelerinin yanında olmaya çalıştıklarını söyledi. Dernek olarak şehit ailelerinin yaralarını sarmaya çalıştıklarını dile getiren Müdür Avinç, “Onların yanında olduğumuzu her an göstermek istiyoruz. Öğrencilerimize burs sözü vermiştik ve burslarını da yatırdık. Şu anda da kırtasiye dönemi olduğu için maden şehitlerimizin 105 çocuğuna kırtasiye yardımı yaptık. Bundan sonra da yardımlarımız devam edecek” dedi.

Türkiye’nin çeşitli illerindeki kolejlerde okuyan 423 Somalili öğrenci bulunduğunu kaydeden Müdür Abdurrahman Avinç, bunlardan 6’sının Soma’da öğrenimine devam ettiğini vurguladı. Avinç, Somalili öğrencilerin Soma’daki yetimlere yardımda bulunarak destek vermeyi sürdüreceğini açıkladı.

Faciada hayatını kaybeden maden işçisi Yüksel Cangül’ün eşi Saniye Cangül, Somalili öğrenci ve Kimse Yok Mu Derneği’ne teşekkür etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir