Soma’daki Madencileri Rahatlatan Açıklama

21 Mayıs 2014 Çarşamba, 15:53

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından tüm ilçede üretime ara verilen madenlerde bu gece yarısından itibaren işbaşı yapılması beklenirken, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’den maden işçilerini rahatlatan açıklama geldi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma’da üretime ara verilen madenlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Özel, “Soma’daki maden işçilerinin yası göz önünde bulundurulmadan kazanın olduğu ocağın sahibi şirketin diğer ocakları da dahil olmak üzere ve Soma’daki diğer şirketlere ait ocaklardaki işçiler bu gece yarısından itibaren iş başı yapmak üzere davet edildiler. Bu konuda derhal genel başkanımızı ve merkez yönetim kurulumuzu haberdar ettik. Kendileri ilgili bakanlarla görüşmeler yaptık. Bakan Taner Yıldız ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Genel Başkan Yardımcımız Sezgin Tanrıkulu’nun yapmış olduğu görüşme sonucunda madene bu gece yarısından itibaren inmek istemeyen kimsenin madene girmeye zorlanmayacağı, madene girmeyenlerin iş akdinin fesih edilmeyeceği, yevmiyenin kesilmeyeceği ancak ve ancak madenlerde güvenlik amacıyla minimum düzeyde personel bulundurulacağı, olası yangın, belli bir süre maden kendisine terk edilirse göçükler, yangınlar gibi bir takım sıkıntılar oluşabileceği ifade edilerek, örneğin 3 bin kişilik madende 100 kişilik ekibin güvenlik amacıyla görev yapabileceği, bunların da sadece gönüllülerden oluşacağı, istemeyen kimsenin buna zorlanmayıp bir müeyyidesinin olmayacağı, bunun da tarafımızdan Soma kamuoyuna açıklanacağını genel başkan yardımcımıza iletti. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yarından itibaren o madene inmeye kimsenin zorlanmasının ne iş kanununa ne de ahlaka uygun olmadığını ifade ediyoruz. Her iki bakanın bu ifadelerini sizlerle paylaşıyoruz. Kimse kendini o madenlere inmeye zorunlu hissetmesin. Bir diğer duyuruya göre bu şekilde sürdürülebiliriz dediler” dedi.

“ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN DEĞİLDİR”

Soma’daki madencilerin psikolojik olarak travma içinde olduklarını kaydeden Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“Şuanda o madende çocuğunu, kardeşini diğer vardiyada kaybedenler var. Soma’daki maden işçiliği kardeşlikten de ileriye gitmiş durumlar var. 301 kişinin yasını tutan bütün maden işçileridir. Ayrıca psikolojik olarak oraya inmek istemeyen kimsenin buna zorlanması iş kanununa da uygun değildir. Uluslar rası hukuka da uygun değildir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.