Soma’da ‘Soma Geleceğini Tartışıyor’ Konulu Forum

14 Temmuz 2014 Pazartesi, 09:57

 

MANİSA’nın Soma ilçesinde Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Dev Maden-Sen) tarafından ‘Soma Geleceğini Tartışıyor’ konulu forum düzenledi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Dev Maden-Sen) tarafından ‘Soma Geleceğini Tartışıyor’ konulu forum, Hükümet Konağı önünde düzenledi. Foruma DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özer, TMMOB/MMO Başkanı Ayhan Yüksel ve Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, madenciler, madenci yakınları, DİSK üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Grup, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak “Verilen Sözler Tutulana Kadar Direneceğiz”, “Maden Ocakları Kamulaştırılsın”, İş Sağlığı ve İş güvenliği İstiyoruz” ve Madencilere verilen sözlerin bulunduğu pankart açtı. Forumda maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden işçisi için saygı duruşunda bulunuldu.

Yaklaşık 200 kişilik forumda konuşma yapan Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, ” ‘Ucuza üretim, çok çok üretim, çok çok kar’, bu cümlenin büyüsüne kapılanlar başka hiçbir değere, kanuna, mevzuata, insan canına, insan hakkına kulak asmadılar. Zalim bir üretim ve çalışma düzeni Soma’da da böyle yaratıldı. Kontrolsüz özel sektör, taşeronlar, dayı başlarıyla sağlanan çok çok üretim, ucuza üretim çarkı hızlandıkça can kayıpları da hak ihlalleri de hızlandı. Madencilik kuralları çiğnendi, yasalar hiçe sayıldı, sensörler, elektronik ölçüm cihazları ve işçilerin uyarısı göz ardı edildi. Göstere göstere, bağıra bağıra gelen facia nihayet gerçekleşti. Yürekler kavrulup yandı. Ölüm, gözyaşı, acı ve hüzün Soma’dan bütün ülkeye ve hatta dünyaya yayıldı. Bildiğiniz gibi facianın ilk saatlerinde, ilk günlerinde saklanıp gizlenmeye çalışılan kusurlar, ihmaller, insafsızlıklar ve alçaklıklar bir bir daha sonra ortaya çıktı. Bu kadar acı içinde bir acı daha vardı ki, uzun süre bu acı unutulmayacaktır. Bu ihanet unutulmayacaktır. O da 301 can kaybına rağmen mevcut sendika hala kusurları saklamaya, gizlemeye, iş verenleri korumaya ve aklamaya çalıştı ilk günlerde. İşçiler sahipsiz bırakılmıştı ve aldatılmışlıklarına alabildiğine isyan etti. Onun için bu isyanımız işçiye ihanet eden herkesi, haksızlık eden herkesi yakacaktır” dedi.

OCAKLAR, BAĞIMSIZ BİR HEYET TARAFINDAN DENETLENSİN
DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Soma’daki bu madenlerin gerçek sahibi TKİ’dir. TKİ, Enerji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur ve iki aydar bu güne kadar herhangi bir TKİ yöneticisinin yargılandığını, hesap sorulduğunu, Enerji Bakanının ya da Enerji Bakanlığı’ndaki herhangi bir yetkiliden hesap sorulduğunu görmedik. Çalışma Bakanı dedi ki, ‘O madenlerde bütün denetimler yapılmıştır, her şey mevzuata uygundur’ dedi. Ama aslında bunu söyleyerek Çalışma Bakanı etkin bir denetim yapılmamış olduğunu, bu madenlerde işçilerin ölüme terk edildiğini itiraf etmiş oldu. Ve bu güne kadar TKİ’den, enerji bakanlığından, çalışma bakanlığından, başta bakanların kendisi olmak üzere ne hesap soruldu, ne yargılandı. Yargı önüne çıkarılan tek bir bürokrat ya da yönetici görmedi Soma. Hatta benim onurum koltuklardan ya da paradan daha değerlidir diyerek istifa eden tek bir yönetici de görmedik”diye konuştu.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI
Verilen sözlerin tutulmadığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Özgür Özel ise, “Maaşlar tam şekilde ve eksiksiz ödenecek, şartlar düzenlenene kadar. Maaşları bir buçuk ay boyunca salladılar, ödemediler. Ne zaman ki biz Meclis’te büyük bir patırtı, sizlerde burada büyük bir eylem örgütlediniz, o gün maaşları işveren ödemezse devlet öder diye garantiye alıp, ardından işverene parayı ödettiler. Ama içinde prim yok, vergi yer altı yerine yer üstü diye düzenlenmiş 400-500 lira eksik maaş var” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.