SOMA FACİASINDA 8 TUTUKLU İÇİN AVUKATLARI İTİRAZDA BULUNDU

23 Mayıs 2014 Cuma, 18:35

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde, 301 madencinin hayatını kaybettiği kömür madeni faciasının ardından tutuklanan, aralarında şirketin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan ile yöneticiler Ramazan Doğru ve Akın Çelik’in de bulunduğu 8 şüpheli için, avukatları, tutukluluğun kaldırılmasını istemiyle üst mahkemeye başvurdu. Bu arada ıslak imza örnekleri alınan Ramazan Doğru’nun sahte imza iddiası üzerine, şirketin yönetim kurulu karar defterinin aslının da Soma’ya getirileceği öğrenildi.

Geçen 13 Mayıs’ta meydana gelen maden kazasında 301 kişi yaşamını yitirirken, bir bölümü hastanede tedavi edilen 486 madenci sağ kurtuldu. Türkiye’yi yasa boğan facianın ardından başlatılan soruşturma çerçevesinde 39 kişi gözaltına alındı. Bu zanlılardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik ile Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy, Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Mehmet Ali Günay Çelik tutuklandı. Tutuklanan 8 şüpheli, Aliağa Şakran Cezaevi’ne götürüldü.

AVUKATLARI İTİRAZ ETTİ

Tutuklama kararının ardından, şüphelilerin avukatları Soma Adliyesi’ne gelip, müvekkillerinin serbest bırakılmaları için Cumhuriyet Başsavcılığı’na itiraz dilekçesi verdi. Dilekçenin bir üst mahkemeye sevk edilip önümüzdeki günlerde de inceleneceği öğrenildi.

Bu arada, Ramazan Doğru’nun sahte imza iddiası, itiraz dilekçesinde de yeraldı. Ramazan Doğru’nun ıslak imza örneklerinin, İstanbul’dan getirilecek olan yönetim kurulu kararındaki imzayla kriminal laboratuvarında karşılaştırılacağ, buna göre de karar verileceği belirtildi. Tutuklamalara yapılan itirazları, bir üst mahkeme olan Asliye Ceza Mahkemesi’nin değerlendireceği öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.