SOĞUK VE KAR, KIZILAY’A KAN BAĞIŞINI AZALTTI

07 Ocak 2015 Çarşamba, 12:57

KIZILAY Manisa Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, soğuk havalar nedeniyle kan bağışının azaldığını belirtip, tehlikeli sınırda olduklarını söyledi. Halkı kan vermeye çağıran Nardal, “Hastanelere kan veremeyecek duruma geldik. Acil kan bağışı bekliyoruz” dedi.

Manisa’da soğuk hava ve kar nedeniyle kan bağışında ciddi bir azalma oldu. Alarma geçen Kızılay Manisa Kan Bağış Merkezi’nden, kan bağışı çağrısı geldi. Bağış Merkezi Müdürü İsmet Nardal, stokların azaldığını belirterek, telefon açarak halkı kan bağışı yapmaya davet ettiklerini ifade etti. 2014 yılında 57 bin 800 ünite kan topladıklarını dile getiren Nardal, şöyle dedi:

“2015 yılında bu hedefin üstüne çıkmayı istiyoruz. 2015 yılına biraz soğuk girdik. Dolayısıyla bu ilk haftada donörlerimizden gerekli ilgiyi göremedik. Her gün toplayacağımız kan miktarı düştü. Stoklarımızın azalmasına, hatta hastanelerin talebini karşılayamama durumuyla karşı karşıyayız. Halkımız kan bağışı için bize gelmeli. Her ay almamız gereken kan miktarı var. Aylık ortalama 5 bin 200 ünite kan almamız gerekiyor.”

Hafta içinde kar nedeniyle bazı ilçe yollarının kapalı olduğuna dikkat çeken Nardal, ekiplerin kan toplamada güçlük çektiğini belirtip vatandaşların merkezi yerlerde kan vermelerini istedi.

Kan bağışı merkezinde aferez (ayırma) işleminin yapıldığı ve beyaz kısmının alındığını belirten Nardal, bu kanın senede 24 kez bağışlanabileceğini söyledi. Nardal, “Beyaz kan lösemi hastaları ve kanamalı hastalar için büyük bir önem taşıyor. Vatandaşlarımız lösemili hastalarımızın yardımına koşmalı” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir