SOBA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI DİKKAT

09 Aralık 2013 Pazartesi, 12:52

Kula Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü vatandaşların sobalarını söndürmeden uyumamalarını istedi.
Kula Belediyesi İtfaiye Müdürü Hüseyin Ulu “Soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. Ulu; “Yatarken sobanızı mutlaka söndürün, yanan sobaya yeni kömür ilave etmeyin, sobalı odada uyuyorsanız mutlaka kapınızı açık bırakın” şeklinde tavsiyelerde bulundu.
Ulu, kış aylarıyla birlikte soba zehirlenmelerinden dolayı yaşamını yitiren insanlara dikkat çekerek, hiç kimsenin bu güne kadar evinde ya da yatağında soğuktan donarak ölmediğine, ancak ülke genelinde soba zehirlenmelerinden dolayı her kış onlarca vatandaşın yaşamını yitirdiğine işaret etti.
“Uyurken sobanın yanmasına gerek yok. Soğuk korkusu yalnızca yanlış bir düşünceden ibarettir. Ortamda zehir ve mikrop gibi hastalık yapıcı bir şey yoksa soğuk insana hiç bir zarar vermez. Karbon monoksit zehirlenmelerinden kaçınmanın yolu; yatmadan önce sobanın söndürülmesidir. Soba sönmeden yatılmamalı” dedi
Kula Belediyesi İtfaiye Müdürü Hüseyin Ulu , vatandaşlara şu önerilerde bulundu:
“Soba bacası ve boruları her ay düzenli bir şekilde temizlenmeli. Yanan sobaya yeni kömürün atılması yanma hızını yavaşlatır, bu sobanın iyi yanmasını önler. Bu nedenle aşırı duman oluşur ve duman karbon monoksit oluşturur. Bu da zehirlenmelere neden olabilir.
Soba çok sayıda borulu ve dirsekli olmamalı, boru ve dirsek birleşim yerleri hava sızdırmayacak bir şekilde olmalı.
Sobanın geri tepmemesi için baca çatıdan en az bir metre yüksek olmalı ve mutlaka baca şapkası (kapağı) bulunmalı. Vatandaşlarımız, dikkatini üzücü olayların olmaması için soğuktan ziyade soba ve bacaya yoğunlaştırmalı.
Sobalar mutlaka üstten yakılmalı, alt kapağı kapalı, üst kapağı açık tutulmalı. Vatandaşlarımızın menfaatleri gereği bu tavsiyelere uymaları gerekmektedir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.