Sigara bırakma merkezlerine rekor başvuru

02 Eylül 2015 Çarşamba, 11:42

MANİSA’da 2015 yılının ilk altı ayında sigara bırakma polikliniklerine başvuran 3 bin 171 kişiden 663’ü sigarayı bıraktı. Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Sağlık Bakanlığı’nın sigarayı bırakma ilaçlarını ücretsiz vermeye başlaması ile sigarayı bırakmak için yapılan müracaatların arttığını vurguladı.

Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, kentte üçü merkez ilçelerde olmak üzere toplamda 7 hastane ve 1’i de Kanser Tarama Merkezi (KETEM) olmak üzere 8 sigara bırakma polikliniğinin hizmet verdiğini söyledi. Sigaranın çok ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu anlatan Dr. Ziya Tay, her yıl yüz bin kişinin sigara ve bağlı nedenlerle meydana gelen rahatsızlıktan dolayı hayatını kaybettiğini vurguladı. Sigara bırakan vatandaşları bir yıl içerisinde hiç sigara içmeyen olarak tanımladıklarını kaydeden Dr. Ziya Tay, “2014 yılında bu polikliniklerimize bin 406 kişi başvurdu. Yine 2014 yılında 318 kişi sigarayı bıraktı. 2015 yılının ilk altı ayında sigara bırakma polikliniğe 3 bin 171 kişi başvurdu. Başvuranların sayısı 4 buçuk kat arttı. Bu çok ciddi bir artış. Yine 2015 yılında 663 kişi sigarayı bıraktı. Hesaplandığında başvuranların yüzde 22’si sigarayı bıraktı” dedi.

5 BİN 563 KİŞİYE ÜCRETSİZ İLAÇ VERİLDİ

Sigarayı bırakma müracaat sayısındaki artışın Manisa’da 19 Şubat 2015’ten itibaren Bakanlık tarafından dağıtılan sigara bırakma ilaçlarının etkili olduğunu belirten Dr. Ziya Tay, “Bakanlık’tan bize 8 bin 600 kutu ilaç geldi. Bunun 5 bin 563 kutusu sigara bırakmak için başvuran vatandaşlara dağıtıldı. Aslına bakarsanız ilaç desteği ile birlikte sigaranın bırakma oranlarının da arttığını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl sigarayı bırakanların yüzde 50’lilerin üzerine çıkacağını ön görüyoruz. Bizim en büyük arzumuz sigaraya başlayanlara sigarayı bıraktırmak değil, çocuklarımızın hiç sigaraya başlamamalarını sağlamak. Yine bunların sigara içenlerden, zarar görmemelerini sağlamak” diye konuştu

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir