‘Sıfır’ sermaye ile girdikleri işte ayda 30 bin lira ciro elde ediyorlar

20 Aralık 2017 Çarşamba, 16:51

Manisa’da tamamladıkları üniversite öğrenimleri ardından iş hayatına atılmaya karar veren girişimci dört genç arkadaş, kurdukları atölyede geliştirdikleri ev ve mutfak aksesuarlarını Türkiye’nin dört bir yanına satarak, sıfır sermaye ile başladıkları işlerinde aylık 30 bin lira ciro elde etmeye başladılar.
Manisa’da lise döneminden bu yana arkadaşlığını sürdüren Alper Akış (25), Süleyman Akdeniz (25), Mustafa Karayılan (25) ve Sergen Çam (25) adlı dört arkadaş çeşitli illerde tamamladıkları üniversite eğitimlerinin ardından bir araya gelerek iş hayatına katılmaya karar verdi. Biri bankacılık ve finans mezunu, diğer üçü de makine mühendisliği bölümü öğrencileri, ithal ev ve mutfak aksesuarlarını üzerinde çalışma yaparak, piyasa araştırması yaptı. Bir genç girişimcinin babasından kalma kapalı atölyede işi hayata geçiren genç girişimciler, tasarımını geliştirdikleri ev ve mutfak aksesuarlarını patentini aldıkları ‘Ev magnesia’ markası altında e- ticaret üzerinden satmaya başladı. Yunusemre ilçesi Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’ndeki atölyelerinde üretimini sağladıkları ürünleri Türkiye’nin her yerinden talep eden müşterilerine satıyor.

GENÇLER, ALMANYA’YA İHRACA HAZIRLANIYOR
Türkiye’nin yanı sıra gelen talepler doğrultusunda birçok Avrupa ülkeleri ile iletişime geçtiklerini belirten genç girişimcilerden Alper Akış, Almanya’ya ihraca hazırlandıklarını söyledi. Sektörün ihtiyacını karşılamak adına böyle bir iş seçtiklerini söyleyen Akış, şöyle konuştu: “Biz 4 arkadaş ortak bir iş yapmaya karar verdik. Bir arkadaşımızın benzer bir sektörde yerlerinin olması bizim için avantaj oldu. Piyasaya bakarak yurt dışından gelen ürünleri inceledik. Bunları geliştirerek, üretebilmek adına kendi içimizde Ar-Ge çalışması ve fizibilite çalışması yaptık. Tasarımını kendimiz geliştirdiğimiz ev ve mutfak aksesuarlarını, raf düzenleyicilerinden duvar raflarına kadar, sehpa, havluluk ve bardaklıkları vatandaşlara sunmaya başladık. E-ticaret sitesi üzerinden bireysel ve toplu olarak tüm Türkiye’ye gönderim sağladık.” Akış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ev Magnesia olarak açtığımız atölyemizde ilk olarak 2 ila 200 lira arasında bir ciromuz vardı. Şuanda ise aylık 30 bin lira ciro elde ediyoruz. Yerli üretim yaptığımız için ürünleri, talep eden vatandaşlarımıza ücretsiz kargo hizmeti sunarak, evlerine gönderim sağlıyoruz.”

“EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ AİLELERİMİZ”
İşlerinde elde ettikleri başarıyla birlikte başta kendilerine güveni olmayan ailelerinde güvenini kazanarak, desteklerini aldıklarını dile getiren genç girişimcilerden Mustafa Karayılan, şöyle konuştu: “İşe ilk başladığımızda ailelerimiz tarafından bize karşı bir güvensizlik vardı. Azimle çalışmaya başladık. Birçok zorluk çektik. 2 ila 200 lira olan cirolarımızdan şuanda ayda 30 bin lira cirolara ulaşarak, başarabileceğimizi herkese göstermiş olduk. Güvenlerini kazandığımız ailelerimiz en büyük destekçilerimiz oldu. Yurt dışından ithal olarak gelip yurt içerisinde çok pahalıya satılan ürünleri kendimiz tasarlayarak, Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte ucuza mal edip vatandaşlarımıza daha ucuza hizmet vermekteyiz.”

YAŞITLARINA ‘ÇEKİNMEYİN’ TAVSİYEDE BULUNDU

Yaşıtlarına tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmeyen ve çağrıda bulunan Karayılan, “İş kurmak isteyen gençlerin çekinmesine gerek yok. Azim ve kararlılık ile girdikleri işlerde başaramayacakları hiçbir şey yoktur. Her şey para değil. Bilgi birikimi, azim ve hırslı olmakta yeterli. Ülkemizde çok önemli markalar ve girişimciler çıkabilir. Genç arkadaşlarımıza korkmadan hayal ettikleri işlerine girmelerini tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

 

HABER: ERSAN ERDOĞAN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir