SERHAT ORHAN HASAN ÖREN’E ATEŞ PÜSKÜRDÜ

09 Ocak 2014 Perşembe, 13:54

Turgutlu Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında konuşan belediye başkanı Serhat Orhan kendisi hakkında çıkarılan İran’dan getirilen üzümleri Türk üzümü olarak Avrupa’daki müşterilerine sattığı iddiasına mahkeme kararı ile cevap verdi.
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın S.S. Tariş Üzüm Birliği Satış Koop. Birliği’nin ‘Marka Hakkına Tecavüz’ konulu şikayeti hakkında, kovuşturmaya yer olmadığına dair kararının fotokopisini basın mensuplarına dağıtan Orhan; ”Ortaya atılan bir diğer mesnetsiz ve çirkin iftirada, sahibi olduğum ORKA Tarım firmasının yurtdışından üzüm getirip kaçak yolla ülkemizde piyasaya sürdüğüdür. Bakın, ORKA Tarım faaliyette bulunduğu 1994 yılından bugüne kadar hiçbir şaibeli ve kanunsuz bir işin içerisinde yer almamıştır. Biz 10 yıldır dünyanın birçok ülkesinden üzüm ithal ediyoruz. Bu ülkelerin içerisinde Amerika, Yunanistan, İran, Özbekistan, Afganistan ve Çin yer almakta. Bu ülkelerden aldığımız üzümleri Mersin Serbest Bölge’de işliyor ve aynı şekilde orijinaline bire bir sadık kalarak, yani menşe ülkenin üzümü olarak etiketleyerek tekrar yurtdışına satıyoruz. Bu iddiaları ortaya atan kişiler eğer bu şekilde 1 kilogram üzümü yurt içine soktuğumuzu ispat ederlerse, tüm açık yürekliliğimle söylüyorum ORKA Tarım’ı bağışlarım. Herkes elinde belgelerle konuşacak. Bakın Tariş Üzüm Birliği 19.11.2013 tarihinde bu konuyla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bu suç duyurusu neticesinde mahkeme bilirkişi heyeti görevlendirdi ve başlatılan soruşturma 11.12.2013 tarihinde sonuçlandı. Soruşturmada ORKA Tarım tarafından işlenerek ihraç edilen üzümlerde hiçbir suç unsuru bulunmadı ve kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi.
Şimdi bu iddiayı ortaya atanlardan biri olan Tariş Üzüm Birliği’ne sizler aracılığıyla birkaç soru sormak istiyorum; Tariş Üzüm Birliği geçen sene 30 bin tona yakın üzümü 3 liradan satın aldı. Fiyat artışlarından ötürü bu üzümler 5 buçuk liradan satıldı. Şimdi soruyorum bu fiyat farkından meydana gelen kar payını ortaklarına dağıtmış mıdır? Aldığımız duyumlara göre tek bir kuruş para dağıtılmamış, dağıtmayı düşünüyorlar mı? Tariş Üzüm Birliği’nin katıldığı yurt dışı ve fuar organizasyonlarına katılması gereken kişiler dışında kimler dahil oluyor? Almanya’da düzenlenen ORKA Tarım firmamızın da yer aldığı Anuga Gıda Fuarı’na Tariş Üzüm Birliği Başkanı, Tariş Üzüm Birliği Müdürleri ve en az 5 kooperatif başkanı katılarak lüks otellerde 1 hafta kalmışlardır. Bu organizasyon masrafları Tariş Üzüm Birliği tarafından mı karşılandı?
Bu çirkin iftirayı ortaya atan bir diğer isim olan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’e de yine sizler aracılığıyla birkaç soru sormak istiyorum ancak bunun öncesinde şu önemli bilgileri sizlerle paylaşmakta yarar görüyorum. Bugüne kadar Turgutlu Belediyesi, Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi ve organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir firma hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yirmiye yakın soru önergesi veren CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in bu soru önergeleri neticesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca iki başmüfettiş Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nde incelemelerde bulunmuştur. 08.02.2013 tarihinde başlayan bu inceleme 06.07.2013 tarihinde sonuçlanmıştır. Bu incelemeler neticesinde ne Belediyemizle ilgili, ne de Organize Sanayi Bölgesi ve o söz konusu firmayla ilgili hiçbir sorun ve sıkıntı olmadığı ortaya çıkmıştır. Şimdi Belediyemize, Organize Sanayi Bölgemize ve OSB Bölgesinde yer alan ve yaklaşık 1400 çalışanıyla istihdama desteği ortada olan, bir siyasi partinin üniversite öğrencilerine burs verilmesini yasaklatması öncesinde Belediyemiz aracılığıyla, şu sıralar Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla binlerce öğrencinin eğitimine destek olan bu firmaya akla hayale sığmayan iftiralarla saldıran CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’e sormak istediklerim şunlardır: Kendisinin veya yakınlarının daha önce çalıştırdığı tuğla fabrikasına ait 400 bin liraya yakın elektrik borcunun olduğu ve ödenmediği iddiası doğru mudur? Kendisi veya yakınlarının 350 bin TL’ye yakın elektrik borcu olan bir fabrikayı kiraladığı ve aynı iş yeri için mevcut borç ödenmeden yeni bir elektrik abonesi alındığı doğru mudur? Kendisinin işletmiş olduğu gıda ve tuğla işletmelerinde çalışanlarının sigortalarının yapılmadığı ve yapılanların da primlerinin eksik ödendiği iddiası doğru mudur? İşlettiği gıda firmasını satın aldığı rakam ile sattığı rakam arasında önemli bir fark olduğu ve bunun şaibeli bir satış olduğu iddiası doğru mudur? Bizler hakkında her fırsatta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi veren Sayın Hasan Ören’e bu soruları hemşerilerimizin bizlere yansıttıkları doğrultusunda ve soru önergesi verme şansımız olmadığı için Turgutlu halkının meclisi önünde soruyorum.
Her fırsatta dile getirdiğim “iktidarla aynı dili konuşan” belediyecilik anlayışı içerisinde Turgutlumuza; Irlamaz Spor Vadisi’ni, 300 yataklı Devlet Hastanesi’ni, spor salonu ve stadyumunu, adliye sarayını, öğretmenevini, emniyet müdürlüğünü, ilçe tarım müdürlüğünü, hayırseverlerimizin destekleriyle onlarca okulu, Meslek Yüksek Okulu’nu, eğitim ve yurt merkezini, gençlik merkezini, koşu kırı çarşılarını, hal tesislerini, sağlık ocaklarını ve Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi ile birlikte daha onlarca eseri ve yatırımı kazandırdık. Tüm bunları yaparken tek bir şaibeli işimiz ve yolsuzluğumuz olmamıştır. Eğer aksini iddia eden var ise belgeleriyle konuşmaya ve ispatlamaya davet ediyorum, ispatlamayan namert ve müfteridir.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.