ŞEHZADELER’DEN ÖRNEK DAVRANIŞ

06 Aralık 2014 Cumartesi, 12:21

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, yeşile ve doğaya verdiği önemi göstererek 40 yıllık Ihlamur ağacının kesilmesine izin vermedi. Nişancıpaşa Mahallesi’nde inşaat alanında kalan ağaç, sökme dikme makinası ile yeri değiştirilerek Muradiye Camii önüne taşındı. Başkan Çelik, “40 yıl verilen emeklerle yetişmiş ağacımız, mahalleye verdiği güzel görüntü ve kokusuyla bundan sonra da Muradiye Camii önünde aynı güzellikleri vermeye devam edecek” dedi.

Şehzadeler Belediyesi son günlerde tartışma konusu olan ağaç kesme olaylarında herkese örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Nişancıpaşa Mahallesi’nde inşaat alanında kalan 40 yıllık Ihlamur ağacının kesilmesine müsaade edilmedi. İnşaat çalışmalarına engel olan ağaç, sökme dikme makinasıyla Muradiye Camii önüne taşınarak, yeniden dikildi. Manisa’da ilk kez gerçekleştirilen uygulama vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı. Ağaç sökme işlemini yerinde inceleyen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, topluma önemli mesajlar verdi. Başkan Çelik, “Zaman zaman vatandaşlarımızdan ve birimlerimizden kesilmesi gereken ağaçlar noktasında talepler geliyor. Ancak biz bu güne kadar hiçbir ağacı kesmedik. Ağaca vermiş olduğumuz önemin bir göstergesi olarak da Nişancıpaşa Mahallemizde yapılacak olan inşaatın önünde bulunan, yaklaşık 40 yaşındaki ıhlamur ağacımızın yaşamına devam etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. İnşaat çalışmalarını engelleyen bu ağacın kesilmesine müsaade edemezdik. İzmir Kemalpaşa Belediyesi ile görüşüp ağaç söküm ve nakil aracını kendilerinden rica ettik. Kemalpaşa Belediyesi aracı hemen gönderdi. Bu haliyle inşaat yapımına engel olan bu ağacı kesmekten kurtarıp, bulunduğu yerden alarak Muradiye Camiimizin önünde belirlemiş olduğumuz yere yeniden dikiyoruz. Böylelikle 40 yıl verilen emeklerle yetişmiş, mahalleye verdiği güzel görüntü ve kokusuyla bundan sonra da Muradiye Camii’nin önünde aynı güzellikleri verecektir” dedi. Ağaç sökme işlemini Başkan Çelik’le birlikte izleyen vatandaşlar, alkışlar eşliğinde Şehzadeler Belediyesi’ne teşekkür etti.

“HERKESE ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUM”

Yol üzerinde kalan bir başka ağacı da aynı şekilde farklı bir yere nakledeceklerini belirten Başkan Çelik, “Yaptığımız bu işlemle yeşili kurutmamış, ağaçları kesmemiş olacağız. Bu noktada emeği geçen bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu hassasiyetin de tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Ağaçlar çok zor yetişiyor. Bu ağaçlar, ormanlar bizim yarınlarımız olacaktır. Vatandaş olarak hepimiz sahip çıkmalıyız. Bu durumda olan ağaçları da kesmek yerine, başka alanlara taşıyıp yaşamalarını sağlamalıyız” dedi.

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir