SEAŞ İŞÇİLERİ, ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI YÜRÜDÜ

20 Aralık 2014 Cumartesi, 12:21

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde faaliyet gösteren Soma B Termik Santrali’nin özelleştirilmesine karşı çıkan Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (SEAŞ) çalışanları, bugün işyerlerinin ihaleye çıkartılması üzerine yürüyüş düzenledi. Özelleştirme karşıtı sloganlar atan grup, ihalenin iptalini verilen tekliflerin değerlendirmeye alınmamasını istedi.

Soma B Termik Santrali’nin bugün ihaleye çıkartılması üzerine; Tes-İş Sendikası Soma Şubesi ‘ne bağlı SEAŞ çalışanları eylem kararı aldı. Tes- İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ferudun Yıldız, Teş İş Sendikası Soma Şube Başkanı Bedri Demiraslan, SEAŞ işçileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi, saat 16.00 sıralarında, Gazi Osman Paşa Caddesi üzerinde bulunan Teş İş Sendikası Soma Şubesi önünde bir araya geldi. Ellerinde ‘Özelleştirmeye Hayır’ ve ‘Santralimize Sahip Çıkalım’ yazılı pankartlar, Türk bayrakları ile üzerinde santral resmi bulunan beyaz balonlar taşıyan grup, Cengiz Topel Meydanı’na harekete geçti. ‘Hırsız var’, ‘Soma uyuma santraline sahip çık’ ve ‘Santral vatandır, vatan satılmaz’ sloganları eşliğinde Atatürk Caddesi üzerinden meydana yürüdü.

İHLALE İPTAL EDİLMEZSE EYLEM KAPIDA

Grup adına konuşan Tes İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ferudun Yıldız, ihalenin iptal edilmemesi halinde çadırlar kurulup sürekli eylem yapacaklarını söyledi. Eleştirdiği iktidar milletvekillerinin oy için Soma’ya gelmemesini isteyen Yıldız, “Soma sürecini yaşıyoruz. Soma sürecinde Sayın Cumhurbaşkanımız, yöneticilerimiz ve Soma’nın sivil toplum örgütleri ile hep beraber Ankara’da buluştuk. Biz orada milletvekilleri ile bir araya geldik. Bize dediler ki özellikle iktidar partisi milletvekilleri ‘biz buranın özelleştirilmesini erteletiyoruz. Başbakanımızla görüştük, ilgili bakanlarla görüştük’. Bizde dedik ki, ‘Soma’da 13 Mayıs maden faciasında şehit olan madencilerin kanları orada duruyor. Soma’nın özelliği var, Soma satılmamalı.’ O milletvekilleri Soma’ya gelmesin. Sizden oy istemeye gelmesin. Verirseniz elleriniz kırılsın” dedi.

ÇIKARILAN 2831 İŞÇİYİ HATIRLATTI

Özelleştirme politikalarını eleştiren Teş İş Sendikası Soma Şube Başkanı Bedri Demiraslan, “Bu politikalar doğrultusunda elektrik dağıtımın tamamı, termik santraller, hidroelektrik santraller ve doğalgaz santralleri özelleştiriliyor. Sendika olarak bizler termik santralımızın özelleştirilmesine karşıyız dedik. Bunun da gerekçelerini yetkililere anlattık. Bu sunumları yaparken, ilçelerimizdeki sivil toplum örgütleri ile birlikte yaptık. İlçemizin durumunu gözler önüne serdik. Buna rağmen dinlemediler. Sorunlarımızı bütün Soma’yı temsil eden sivil toplum örgütleri ile yaptık. Bizler ne dedik; ‘Soma’mız 301 madenci kardeşimizin şehit olduğu bir maden faciasını yaşadı. Bu facia ilçemizde ekonomik, sosyal, manevi ve psikolojik bir çöküntü yarattı. Öncelikle bu yaraları sarın’ dedik. İlçemizde bozulan istihdam durumu iki hafta önce işten çıkarılan 2831 işçi kardeşlerimizle birlikte iyice arttı. ‘Soma’mızın sorunlarına çözüm üretin, maden işçisi kardeşlerimize sahip çıkın’ dedik. Bu sorunları ilettiğimiz hükümet ve Manisa milletvekilleri bu acılarımızı görmezden geldi. Bu sorunlarımızı çözmek, acılarımızı hafifletmek yerine bir de SEAŞ Termik Santrallerimizin satışını gündeme getirdiler. Soma bunu hak etmedi. İlçemiz, kamu eli ile üretim yapan termik santralimizle gelişti. Santralle yöre göç aldı. Soma’yı enerji kenti yapan santrali satmak ihanet etmektir” dedi.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI SİTEMİ

Soma faciası sonrası verilen sözlerin tutulmadığını belirten Demiraslan, “O gün işçi kardeşlerimizin yanında olan hükümet nerede? Ocaklar kapansın açılmasın diyen vekiller nerede. Soma’yı Soma yapan termik santral satılıyor neredesiniz? Anlaşılıyor ki; bizim size ilettiğimiz ilçemizin sorunları dikkate bile alınmamış. Bize bu acıları yaşatan siz bizi yönetenler iyi bilsin ki biz de size aynı acıyı yaşatacağız. Ülkemize yıllardır kamu eli ile ciddi katma değer yaratan santralimizi satamazsınız. Soma’da maden işçisi kan ağlıyor. Soma’da esnaf kredilerini ödeyemez durumda. Şimdi de Soma’yı ayakta tutan santralle birlikte bütün ilçeyi ağlatacaksınız” diye konuştu.

TEKLİFLERİ DEĞERLENDİRMEYE ALMAYIN ÇAĞRISI

İhalenin durdurulmasını isteyen Demiraslan, “Bugün verilecek olan tekliflerin yetkililer tarafından değerlendirmeye alınmasını istemiyoruz. Maden ocaklarını, işçi sağlığı ve iş güvenliğine uygun hale getirip açtırın. Bu kış gününde maden işçisi kardeşlerimizi işsiz bırakamazsınız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir