Schneider Elektrik işçisi Manisa’da grevde

29 Ocak 2015 Perşembe, 18:03

DEVRİMCİ İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Schneider Elektrik San. ve Tic. A.Ş.’de çalışan 420 işçi, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) çalışma koşullarına ilişkin kararını kabul etmeyerek greve başladı.

CHP Manisa İl Teşkilatı ile Manisa Birleşik Haziran Hareketi üyeleri ile Schneider Elektrik San. ve Tic. A.Ş.’nin İzmir Çiğli’deki fabrikasında çalışan bir grup işçi de greve destek verdi. Sağanak yağmura rağmen işçilerden bazıları içeri girmek yerine fabrikanın girişinde grevi sürdürdü.

Greve destek veren Birleşik Metal-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, aynı anda sendikanın yetkili olduğu İzmir, Osmaniye, Hatay, Mersin, Konya, Kocaeli, Bursa, Bilecik, İstanbul ve Gebze’deki 22 işyerinde greve başlandığını söyledi. İzmir Şube Başkanı Çeltek, MESS’in yetkili olduğu işyerlerinde alınan kararları kabul etmediklerini söyledi. Çeltek, MESS’in kararlarının işçiyi köleleştirmeye yönelik olduğunu öne sürdü. Birleşik Metal-İş’in yetkili olduğu işyerlerinin bazılarında mutabakat sağlandığını belirten Çeltek, bununla ilgili açıklamanın sendikalarının genel merkezi tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacağını söyledi.

Kısa açıklamanın ardından İzmir’den destek için Manisa Schneider Elektrik San. Ve Tic. A.Ş.’de çalışan meslektaşlarına desteğe gelen işçiler daha sonra otobüsler ile Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ne hareket etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir