Sancaklı Kayadibi’nde ‘Taş Ocağı İstemiyoruz’ Eylemi

06 Ağustos 2021 Cuma, 16:46

Manisa Şehzadeler ilçesinde geçtiğimiz seçimlerde AKP’nin birinci sıraca çıktığı Sancaklı Kayadibi mahallesinde kiraz üreticileri ve kadınlar bölgelerini yapılmak istenilen taş ocağına karşı eylem yaptı.
Türkiye’de erkenci kirazın ilk çıktığı bölge olarak bilinen Sancakli Kayadibi mahallesine Denizli Çimento San.Türk A.Ş. tarafından yapılması düşünülen taş ocağına tepkilerini dile getirmek için halk CHP Manisa İl Başkanlığı ve CHP Şehzadeler İlçe başkanlığının katkılarıyla mahalle meydanında toplantı. Mahalle sakinlerinin gerçekleştirdiği eyleme CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu,CHP İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak, Manisa Baro Başkanı Ümit Rona, AKP’li Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kavas, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ ve çevre bölgedeki muhtarlar katılarak destek verdi.
CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU: KANUNEN BURAYA TAŞ OCAĞI YAPILAMAZ
Mahalle sakinlerinin eylemine katılarak destek veren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, kanunlara göre yerleşim yerlerine yakın olan bölgelerde asla madencilik yapılamayacağını dile getirdi.
Yapılması düşünülen taş ocağının Sancaklı Kayadibi’ne 200 metre yakınlıkta olduğunun altını çizen CHP’li Bakırlıoğlu şöyle konuştu; “Cennetti gibi bir bölgenin talan edilmesine, taş ocağıyla yok edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Kanunlarımız der ki, yerleşim yerine yakın yerlerde madencilik yapılmaz. Ancak bu bölgede yerleşim yerine 200 metre yakınlıkta maden faaliyeti yapılacak. Ayrıca kanunlarımız bize şunu da diyor; Tarım arazisinde, tarım bölgesinde madencilik yapılmaz. Ben uzman değilim. Ancak hazırlanan ÇED raporuna bakmaya da gerek yok. Çünkü görünen ortada. Kanunen bu taş ocağı yerleşim yerine çok yakın olduğu için yapılamaz. Yapılması düşünülen taş ocağı kiraz ve zeytin bahçelerinin dibinde. Sancaklı Kayadibi’nin kadınları taş ocağının yapılmaması konusunda direnişlerini başlatmış. Bilsinler ki eğer böyle çevreci eylemlerde kadınlar varsa, oraya asla maden yapamazsınız. Çünkü kadınlarımız buna müsaade etmez. Bizde elimizden geldiği kadar Sancaklı Kayadibi halkının başlattığı mücadelenin sonuna kadar yanında olacağız.”
CHP’Lİ BALABAN: CENNETİ CEHENNEME ÇEVİRMESİNLER
CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban eylemde yaptığı açıklamada, tarım arazilerinin ve sebze-meyve bahçelerinin maden ocaklarıyla talan edilmesine asla müsaade etmeyeceklerini dile getirdi.
CHP’li Balaban açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Taş Ocağına yapılmasına karşıyız. Cennet olan bir yerin cehemme dönüştürülmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Doğa artık kendine yapılana ceza kesmeye başladı. Doğal afetler, iklim değişiklikleri, orman yangınları artık bunun örneği. Doğayı katledilmesine izin vermeyeceğiz.”
GÜRTUNCA: ÇEVREYİ HOR GÖREN GELECEĞİ ZOR GÖRÜR
CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Çevreyi hor gören geleceği zor görürmüş. Bu bölge kuzey yarım kürede ilk kiraza yetiştiren bir bölge. Kiraza en büyük zararı da toz verir. Bu bölgeye taş ocağı yapıldığında dünyaca ünlü olan kirazlara vereceği zararı düşünmek bile istemiyoruz. Çevrimizi, ağacımı ve geleceğimizi koruyacağız. Çevrenin asla bir siyaset arenası yoktur. Ne olursa olsun Sancaklı Kayadibi’ne o taş ocağını halkımız ile yaptırmayacağız.”
BARO BAŞKANI RONA: GEREKEN HUKUKİ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ
Eylemde söz alan Manisa Baro Başkanı Ümit Rona ise, taş ocağının yapılmaması konusunda mahalle sakinlerinin başlatacakları hukuki mücadeleye destek vermeye hazır olduklarını ifade ederek şöyle konuştu; “Biz köylülerimizin yanındayız. Taş Ocağı işletmesinin kurulmasını bizde istemiyoruz. Hukuki yönden baktığımız zamanda bu taş ocağının bu bölgeye kurulmaması için haklı gerekçeler var. Çünkü çevreye önemli ölçüde zararı var. Bunun örneklerini görüyoruz. Özellikle böyle bir durumun orman yangınlarının yaşandığı döneme denk gelmesi de acı bir durum. Kuzey yarım kürenin ilk kirazını üreten bir bölgenin talan edilmesine ne vicdanen ne de hukukçu olarak kabul etmemiz asla mümkün değil. Manisa Barosu’na kayıtlı olan 1320 avukat arkadaşlarımız ile birlikte bölge halkının sonuna kadar yanındayız. Eğer kurulmasın konusunda ısrarcı olurlarsa önümüzdeki süreçte köylülerimize gereken hukuki desteği vermeye hazırız.”
ZİRAAT ODASI BAŞKANI ALTINDAĞ:MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR SÜRECEK
Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ ise, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kurulan taş ocaklarının hem tarım arazilerine hem de tarımsal ürünlere büyük zarar verdiğinin altını çizerek, “Tarım ürünlerinin ve gıdanın ne kadar önemli olduğunu bu salgın döneminde artık çok iyi anlamış olmamız gerekir. Eğer çiftçi üretmezse gıda olmaz. Gıda olmazsa değil salgın ile başka kötü durumlarla da mücadele edemeyiz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kurulan taş ocaklarının hem tarım alanlarına, hem meyve-sebze bahçelerine, ağaçlara verdiği zararı görüyoruz. Bu bölgemizde de kirazın taş ocağıyla yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Eğer biz meyve ve sebzelerimizin, tarım alanlarımızı kaya, toprak kumla yok etmeye kalkarsak gelecekte çocuklarımıza ne verebiliriz. Bunun için taş ocağının kurulmaması konusunda mücadelemiz sonuna kadar sürecek.” şeklinde konuştu.
AKP’Lİ BELEDİYEDE KARŞI OLDUKLARINI AÇIKLADI
Eyleme katılan AKP’li Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kavas’da belediye olarak Sancaklı Kayadibi’ne taş ocağının yapılmasına karşı olduklarını ifade etmesi dikkatleri çekti.
AKP’li Şehzadeler Belediyesi Başkan Yardımcısı Kavas, belediye olarak neden karşı oldukları şu cümlelerle ifade etti; “Buralar verimli topraklar. Burada yapılması düşünülen yanlış yatırımdan dolayı vatandaşlarımız tepkili. Bu bölgede yetişen erken kirazların pazara ulaşması için belediye olarak Kiraz Pazarı yaptık. Hem ülkemiz hem de kentimizin için değerli olan bu bölgenin yok olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Sancaklı Kayadibi’ne bir taş ocağının yapılmaması konusunda bizde belediye olarak gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Vatandaşımızın istemediği bir taş ocağının buraya yapılmasına bizde müsaade etmeyeceğiz. Şehzadeler Belediyesi olarak bizde taş ocağına karşıyız.”
Eylemde söz alan mahalle sakini kadınlar ise bölgelerine kurulmak istenilen taş ocağını istemediklerini belirterek, sonuna kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladılar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir