ŞAKİR KORUK YAZDI – KİM HAİN, KİM SADIK?

27 Ocak 2015 Salı, 19:51

KİM HAİN, KİM SADIK?

Yıl 2009. AK Parti İl Kongresi yapılıyor. Uzlaşı Adayı Abdurrahim Arslan. Karşısında ise Hayrullah Solmaz ve listesi. Solmaz’ın listesindeki isimlerden biri Zülfikar Gürcan.

Başbakan Yardımcısı ve Manisa’da AK Partililerin Ağabeyi Bülent Arınç, o kongrede bir konuşma yaptı. Üstelik hastaydı ve yüksek ateşliydi. Öyle bir konuşma yaptı ki o sözlerin üzerine çıkıp Hayrullah Solmaz’a oy atmak cesaret isterdi. Abdurrahim Arslan’a oy verenler “sadıklar”, Hayrullah Solmaz’a oy verenler ise “hainler” olacaktı.

Sonuç beklenildiği gibi oldu. “Hainler” kaybetti. Ama o azametli konuşmaya rağmen 250 oy çıktı, hainlere. Solmaz ve ekibinin de adı o günden sonra “hainler” oldu. Diklenmediler ama dik duruş sergiledir. Onların cesaretine oy veren, vermeyen herkes aslında hayran kalmıştı.

Öte yandan pek çok AK Partili, Arınç’ın o tarihi konuşmasını unutmamış olmalı ki hainler listesindekilerle aynı kare içinde olmamak için yıllar yılı özen gösterdiler.

Peki Bakan Arınç o tarihi konuşmayı unutmuş olabilir mi? Bence unuttu.

Çünkü o gün “hainler” arasında saydığı Zülfikar Gürcan bugün uzlaşı adayı oldu. Kimse bu işe kulp takmaya yada elmalı fotoğraflarla bir şeyler anlatmaya çalışmasın. Zülfikar Gürcan’ı, Arınç istedi.

Hem de Başbakan Davutoğlu ile bizzat Zülfikar Gürcan’ın aday olması için konuşmuş.

Zülfikar Gürcan için pek çok meslektaşım şimdiden “AK Parti İl Başkanı” diye hitap etmeye başladı. Cemiyet Başkanımız Ertuğrul Aytaç da bunlara dahil. Doğru söze ne denir? Görünen köy kılavuz istemiyor.

Ama yine de kongre olmadan “il başkanı” diye hitap etmek, orada oy kullanacak delegeye de çok büyük saygısızlık olmaz mı?

Onca insan ne duruma düşmüş oluyor böylelikle?

Ayrıca siyaset bu. Her an her şey olabilir. Bunun diğer illerde örnekleri yok değil. AK Parti’de il kongreleri artık olaylı geçiyor. Tek liste baskısı tabanda çok ciddi sıkıntı nedeni oluyor. Aday sevimli bile olsa, anti demokratik baskı onu itici hale getiriyor.

***

Kongre Cumartesi günü Atatürk Spor Salonu’nda yapılacak. Başbakan gelecek, Bakan Arınç delegeye hitap edecek. Peki Arınç orada ne söyleyecek? Zülfikar Gürcan’a oy vermezseniz hain olursunuz mu diyecek?

Bakan Arınç bunu söyler mi söylemez mi bilinmez. Ancak bilinen şu var ki, 5 yıl önce Zülfikar Gürcan’a oy veren hain oluyordu, bugün oy vermeyenler hain olacak. Kaderin cilvesi bu.

Zaman ne getirir bilinmez. Bugün de birileri çıkıp hainler listesi çıkarır mı? Bu olabilir. Ne de olsa “hainler” sözcüğü Manisa AK Parti’de hafiflemiş oldu. Bugün “hain” denir, 3-5 yıl sonra kahraman.

ERÇİ NE DERSE O OLUR

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, iki hafta önce Büyükşehir Meclisi’nde “Çoğunluk bizde. Biz ne dersek o olur” demişti. Çok dikkatimi çeken, kritik bir çıkıştı bu. Çerçi bu sözleri AK Parti adına söylemişti. Ama ben o sözleri öyle okumamıştım. Çünkü AK Parti’nin alacağı kararlar da Çerçi’nin iki dudağı arasındaydı. Dolayısıyla mecliste de Çerçi ne derse o oluyordu zaten.

Bugün geldiğimiz noktada onun bu sözleri bir kez daha teyit edilmiş oldu. Zülfikar Gürcan’ı Bakan Arınç’tan da önce Mehmet Çerçi istedi. Bu gerçeği siyasetle az çok ilgilenen herkes biliyor. AK Parti’de Mehmet Çerçi ne derse o oluyor. Yeni dönemin ağabeyi bence Mehmet Çerçi. 31 Ocak 2015 günü itibariyle Manisa AK Parti’de Mehmet Çerçi dönemi resmen başlamış olacak. O ne derse o olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Şüphesi olanların da milletvekili sıralaması ortaya çıkınca bu şüphelerinin ortadan kalkacağından eminim.

Hüseyin Tanrıverdi’nin ağabeylik dönemi ise bitmiş oldu. Belki de hiçbir zaman başlamamıştı.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir