RAHMİNDEN DÖRT KİLOYA YAKIN CİSİM ÇIKARILDI

30 Aralık 2014 Salı, 13:36

Manisa’nın Akhisar ilçesinde, özel bir hastaneye şiddetli karın ağrısı şikayetiyle giden B.A’nın rahminden 3 kilo 700 gram ağırlığında bir cisim çıkarıldı.
Manisa’nın Akhisar ilçesinde, özel bir hastaneye karın ağrısı şikayetiyle giden 43 yaşındaki B.A isimli bayan tedaviye alındı. Filmi çekilen ve ultrason yapılan B.A’nın rahatsızlığının rahmindeki miyomdan kaynaklandığı tespit edildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Uzm. Dr. Özgür Kurtul, “Bir saat süren ameliyat sonucunda B.A’nın rahmindeki 13 santim boyunda ve 3 kilo 700 gram ağırlığında miyom çıkarıldı. Hastanın sağlık durumu iyi, hastanemizde gözlem altına alındı” dedi.

ÇAPI BÜYÜDÜKÇE KISIRLIĞA NEDEN OLUYOR
Miyomla ilgili bazı uyarılarda bulunan Opr. Uzm. Dr. Özgür Kurtul, “Miyomları hafife almayın, çünkü bazen kısırlığa kadar götürebiliyor” dedi.
Miyomların büyüklüklerinin çok değişken olduğunu kaydeden Kurtul, birkaç milimetreden 20-30 santime kadar büyük miyomlara rastlayabildiklerini ifade etti. Şikayet ve belirtilerin miyomların yerleşim yerini yakından ilgilendirdiğini anlatan Kurtul, “Bazı miyomlar gebe kalmayı zorlaştırabileceği gibi, düşük ve erken doğum riskini de artırabiliyor. Özellikle rahim içinde ve rahim duvarında yer alan miyomlar, kanamayla kısırlığa da yol açabilir. Miyom çapı büyüdükçe ve sayıları arttıkça kısırlığa yol açma riski de artar. Rahim içinde yer alan miyomlar küçük bile olsa daha fazla sorun yaratır. Miyomların yol açtığı en büyük problemler, kanama, gebe kalamama, çevre dokulara bası ve yoğun kanama sonucu ortaya çıkan kansızlıktır” ifadesini kullandı.

KESİN ÇÖZÜM AMELİYAT
Kesin çözümün ameliyat olduğunu ifade eden Kurtul, şunları söyledi: “Ancak, pek çok kadın, ameliyata gerek olmadan miyomlarıyla sorunsuz yaşamlarını sürdürebilir. Kanama, gebe kalamama gibi şikayeti olanlarda ameliyat gerekebilir. Rahim içindeki miyomlar küçük olsa bile hem gebe kalamama, hem de yoğun kanamaya neden olmaları nedeniyle ameliyat gerektirir. Rahim duvarındaki miyomlar, 5 santimden büyükse veya çok sayıda olduğunda ameliyat düşünülebilir. Rahim dışında yer alan miyomlar, çok büyüdüğünde veya çevreye bası yaptığında ameliyat düşünülmelidir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir