PALETLİ AMBULANS TBMM’DE

02 Ocak 2015 Cuma, 16:07

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Kayrakaltı Köyü’nde rahatsızlanan bir hastayı hastaneye yetiştirmek için yola çıkarılan paletli ambulansı taşıyan çekiciye 1480 lira ‘fazla yük cezası’ kesildi. Bu duruma tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “İnsan hayatını hiçe sayan sorumsuz bir davranış” diyerek, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan CHP’li Hasan Ören, “Soma’ya bağlı Kayrakaltı Köyü’nde solunum yetmezliği nedeniyle rahatsızlanan 84 yaşındaki İbrahim Paycı’yı hastaneye yetiştirmek için herkes seferber olmuşken, 112’ye ait paletli kar ambulansını taşıyan çekicinin yolda durdurulması, uzun süre bekletilmesi ve fazla yük gerekçesiyle para cezası yazılmasını anlamak mümkün değildir. Ağırlığı fazla olan yük nedir? Paletli kar ambulansı. Amaç nedir? Bir hastanın hayatını kurtarmak. O zaman ağırlığın hiçbir önemi olmaması gerekir. Çünkü olağanüstü bir durum söz konusu. Ayrıca paletli kar ambulansları yavaş hareket ettiği için bütün dünyada yolların karla kaplı olduğu bölgeye kadar en hızlı şekilde ulaşılması için çekicilerle taşınmaktadır” dedi.

Soma’daki hastanın hayatını kurtarmak için de Manisa’da bulunan paletli ambulansın, gece saatlerinde bulunan ilk çekici ile hastaya ulaştırılmak üzere yola çıkarıldığına dikkati çeken Ören, şöyle devam etti:

“Bu, hastanın kurtarılması için dakikaların bile önemli olduğu bir zamanda yapılan doğru bir davranıştır. Fakat Manisa-Soma karayolunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı tonaj kontrol noktasında, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş paletli ambulansı taşıyan çekici durdurulmuştur. Çekicinin yüklü ağırlığı 8 bin 500 kilogram yerine 8 bin 680 kilogram geldiği için 1480 TL para cezası yazılmıştır. Cezai işlemlerin ardından hasta mağdur olmaması için paletli ambulans köye ulaştırılmış ve hasta alınarak Soma Devlet Hastanesi’ne ulaştırılmıştır. Tek tesellimiz hastamızın zamanında hastaneye yetiştirilerek tedavisine başlanmış olmasıdır. Burada unutulmaması gereken hastaların hayatını kurtarmak için geçiş üstünlüğü olan ambulansı taşıyan çekicinin de kamu hizmeti yaptığıdır. İnsan hayatı her şeyin önündedir.”

Milletvekili Ören, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Hayat kurtarmak için dakikaların bile önemli olduğu bir zamanda bakanlığınız görevlilerinin Manisa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirildiği bilinen 112 Acil paletli ambulansını Soma’ya taşıyan çekiciyi durdurması ve işlemler için yolda bekletmesini sorumsuz bir davranış olarak değerlendiriyor musunuz?” diye sordu.

Öte yandan, Manisa’da bulunan tek kar ambulansı, yolun kapalı olduğu yere kadar İl Sağlık Müdürlüğü’nün verdiği ihaleyi kazanan firma tarafından çekici üzerinde götürülüyor ve yolun kapalı olduğu yerde indirilip, olay yerine ulaşması sağlanıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir