ÖZEL “DIŞARIYA OLAN BORÇ 340 MİLYAR DOLAR”

27 Aralık 2013 Cuma, 15:38

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in MÜSİAD Manisa Şubesi açılışına ve gündeme ilişkin değerlendirmesi:
“Bugün ülkemizde IMF’e borç bitti deniliyor ama Türkiye’nin dışarıya borcu artmış durumda, ülkemizin dışarıya olan borcu tam 340 milyar dolar!
Son 11 yılda yabancıların Türkiye’de yaptığı portföy yatırımları karşılığında yurtdışına transfer edilen kâr 36 milyar doları bulmuş, aynı rakam AKP’den önceki 11 yılda 12 milyar dolar idi. Yine AKP’nin iktidar olduğu son 11 yılda yurtdışına yapılan faiz ödemesi 65 milyar dolardır. Oysa AKP’den önceki 11 yılda bu şekilde dışarıya yapılan faiz ödemesi 44 milyar dolar idi. Dolayısıyla AKP’den önceki 11 yılda yurtdışına transfer edilen faiz ve portföy getirisi 56 milyar dolar iken, AKP’nin iktidar olduğu 11 yılda bu 101 milyar dolara çıkmıştır.

Bugün AKP yabancılara sağladığı faiz imkanının yükünü milletin sırtına yüklemiş, vatandaş harcama yapmak için borç batağına saplanmış ve harcamalardan alınan vergilerle de bütçe açığı azaltılmıştır. Artan faiz ödemelerine karşı 11 yılda devletin” faiz ödemesinin 1,2 milyar TL düştü, ailelerin” faiz ödemesinin ise 34 milyar TL arttı. Millet borçla tüketmiş, iş adamı borçla yatırım yapmıştır.
Vatandaşların bankalara olan borcu 322 Milyar liraya ulaştı. 2002 yılına göre borç 49 kat arttı!
Çiftçinin borcu arttı. Çiftçilerin bankalara olan borçları 5 milyar lira iken, 2012 yılında bu rakam 6 kat artarak 30 milyar liranın üzerine çıktı.
Borçlanarak yapılan tüketim ve yatırımdan devlet vergisini toplamış; milletin bütçesindeki açık büyürken, devletin açığı azalmıştır. Nitekim bu süreçte özellikle ailelerin borçları ve faiz ödemeleri olağanüstü şişmiştir
Evet, İstikrar önemlidir. Çünkü insanımız, iş adamı, yatırımcı önünü görmek ister, geleceğe güvenle bakmak ister. Ama bugün ekonomik istikrarı Başbakan’ın bizzat kendisi söylemleri bozmaktadır. 11 yıllık iktidarı boyunca küresel ve yerel sermayeye dünyanın en büyük rant, kar ve faizini aktaran bir iktidarın, dünyada likiditenin kurumaya başladığı bir dönemde küresel sermayenin Türkiye’ye ilişkin risk algısını güçlendirecek böyle bir söylemi benimsemesi çaresizliğin büyüklüğünü göstermektedir.
Üstelik, böyle bir “yolsuzluk” operasyonu olduğunda borsa her ülkede düşer. Ertesi gün ise hükümetin ne yaptığına göre ya düzelir ya da düşmeye devam eder. Yani siz, Bakanları görevden almazsanız, borsa düşer.. Polisi, emniyet müdürünü, amirini görevden alırsanız borsa düşer..Savcıyı görevden alırsanız borsa düşer..Yönetmeliği değiştirirseniz borsa düşer..Devlet içinde devlet diyorlar, Paralel yapı diyorlar.. Bugün mü ortaya çıktı bu sorun? Elbette hayır. 11 yıldır iktidarda olan AKP’dir. 11 yıldır bu paralel devleti bilmemesi anlaşılır gibi değildir!
Bakınız; ekonomi ile demokrasi birbirinden ayrı düşünülemez. Demokrasi, adalet için de ekonomi için de, vatandaş için de şart.. Eğer bugün ülkemizde gerçek manada demokrasi olsaydı bu yaşadıklarımız basit bir yolsuzluk soruşturması olurdu. Ama değil! Çünkü kuvvetler ayrılığı yok! Demokrasilerde olması gereken gücün denetimi yok edilmiş durumda. Yargıya her gün yeni bir müdahale yapılıyor. Evet istikrar bozuluyor. Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Ama kimsenin hukukun üstünlüğüne, hukuka müdahale etmeye de hakkı yok. Üstelik kimsenin böyle bir ortamda ülkeyi daha da germeye, ekonomik istikrarı söylemleri ile tehdit etmeye de hakkı yok. Yatırımcı için zorlu günler bekliyor. Ama sorumlusu kim? Buna bakmak lazım! Böyle bir günde şube açılışını yapan MÜSİAD’ın Manisa Şubesinin hem ülkemize hem de Manisa’mıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.