Öğretmenlerden nöbet tutmama kararı

25 Ocak 2015 Pazar, 16:46

TÜRK Eğitim-Sen Akhisar İlçe Temsilcisi Cihan Küçükaydın, eğitim öğretim yılının ilk yarısında yapılan değişiklikleri değerlendirdi. Yeni ücretsiz nöbet sistemini hatırlatan Küçükaydın, Genel Merkezin kararı gereği ikinci dönem ayın ilk haftalarında okul nöbeti tutmayacaklarını söyledi.

Yönetim kurulu ve sendika üyeleriyle bazı okul temsilcilerinin katıldığı toplantıda Türk Eğitim-Sen Akhisar İlçe Temsilcisi Cihan Küçükaydın, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını değerlendirdi. Eğitim-öğretim yılının ilk yarısının çok büyük sorunlarla bittiğini ileri süren Küçükaydın, “2014 yılını genel olarak değerlendirdiğimizde başından sonuna kadar sıkıntılı bir yıl geçirdik. Yılın büyük bir bölümünde idareci atamaları ki bize göre kıyım, zulüm ve intikam duyguları dolu, çalışma barışını zedeleyen bir uygulama bütün yılımızı meşgul etti. 22 Ağustos tarihinden beri hemen her 10 günde bir öğretmen idareci atamalarıyla geçti. Bu süreç bütün okulları ilgilendiren bir durum oldu. Bizden olmayan ve bize itaat etmeyen hiç kimsenin idareci olamaz dendiği bir süreci yaşadık ve bunu Milli Eğitim Müdürlüğünün üstünde bir kurum olarak gözüken sözde bir sendikanın yapması onurlu bir mücadele geleneğinden gelen bizleri cidden çok üzdü. Çünkü il ve ilçe müdürlüklerini iktidara yakın sendika yönetiyor” dedi.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NE SORULAR YÖNELTTİ

Küçükaydın, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şu soruları yönetti:

“İkili öğretim yapan okullar normal eğitime geçecek mi? Dönüşüm gerçekleşecek mi? Bu dönüşüm gerçekleşecek ise ne zaman gerçekleşecek? Geçen yıl olduğu gibi oldubittiye mi getireceksiniz? TEOG sınavlarında sınavı saatinden sonra başlatıp geç bitiren okullar var mıdır? Var ise ne gibi işlem yapılmıştır? Yatılı öğrencisi olan okullardan yatılı öğrenciler için gönderilen kıyafet ödeneğini ihalesi yapılamadığı için alamayan öğrenciler var mıdır? Var ise sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Okullardaki personeller hakkında kılık kıyafet yönetmeliğine uygun giyinmedikleri gerekçe ile tutanak tutulmakta mıdır? Soruşturma açılmakta mıdır? Müdürlerinizden öğretmenlere yönelik böyle bir baskı yapılmakta mıdır? Sendikaların aldıkları eylem kararlarına rağmen cezai işlem uygulanacak mı? Bu konuda ceza alan personel var mıdır? Bu uygulama ne zaman başlamıştır? Kıyafet yönetmeliğini delenler şimdi savunucusu mu olmuşlardır? İdareci değerlendirme kriterlerine verdiğiniz cevaplarda hakikaten öyle olması gerektiği için bu cevapları verdiğinizi söylediğiniz doğru mudur? Okullara atanan müdürlerin ve müdür yardımcılarının Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından değil bir sendika tarafından yapıldığı ve atananların yüzde 90’ından fazlasının bu sendika üyesi olduğu doğru mudur? Mülakatlardan yüksek puan alarak atanan müdürlerin okullarda bazı sendikalardan istifa etmeler ve bir sendikaya üye olmaları için personele baskı yaptıkları söylentileri doğru mudur? Bu söylentileri siz de duydunuz mu, duyduysanız ne gibi bir işlem yaptınız?”

NÖBET TUTMAYACAKLAR

Yeni ücretsiz nöbet sistemini hatırlatan Cihan Küçükaydın, “Genel merkez kararı gereği ikinci dönem bütün üyelerimiz okul idarelerine dilekçe verip, her ayın ilk haftası okul nöbeti tutmayacak. Biz buradan il müdürü, ilçe müdürü ya da daha alt kademe bütün bürokratlara sesleniyoruz. İktidarlar, makamlar koltuklar gelip geçicidir. Yarın hepimiz bu makamları bırakıp aynı masada oturduğumuzda bir birimizin yüzüne bakabileceğimiz adaletli bir yönetim bekliyoruz sizlerden. Kimsenin ahını almayınız. Bizler bugüne kadar hiçbir gücün karşısında hazır olda durmadık, bundan sonra da rahat durmayız. Yezid’in tasından su içmektense Hüseyin ile ölmeyi tercih ediyoruz” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir