Öğrencilere organik tarım öğretecek proje

04 Aralık 2015 Cuma, 13:51

MANİSA’daki bir proje kapsamında, okulların bahçelerine organik tarım alanları kurulması için protokol imzalandı. İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, öğrencilerin organik ürün yetiştireceğini ve bu bilinci kazanacaklarını söyledi.

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Şehzadeler ve Yunusemre belediye konseyleri, kentteki okullarda öğrenim gören öğrencilerin organik tarımla tanışmaları için hazırlanan proje kapsamında işbirliği protokolü imzaladı. Projenin ilk aşamada Yunusemre ve Sarıgöl ilçelerindeki Çağatay Uluçay Okulu, Sarıgöl Milli Egemenlik Lisesi, Şükran Bilginer Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’nde uygulanacağı kaydedildi. Yaygınlaştırılması hedeflenen projedeki amacın öğrencilere organik ürünler üretmeyi öğretmek olarak açıklandı.

Organik tarımın kent için önemli olduğunu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, “Geleceğe adım organik tarım projesi hayata geçiyor. Son yıllarda tarımsal ilaçların insanımıza verdiği zararları biliyoruz. Öncelikle öğrencilerin organik tarıma yönlendirilmesini, okullarımızda organik tarım alanlarının oluşturulması ve organik tarım konusunda bilgilendirme amaçlanmaktadır. Tarımsal ilaçlar, hormonlu gıdalar sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmektedir. Her yıl tarımsal ilaçlardan 30 milyon insan zehirleniyor, 80 bin kişi de ölüyor. Bu çok ciddi bir problemdir. Bu gidişata ‘dur’ demek istiyoruz” dedi.

Projenin ilk olarak pilot okullarda uygulanacağını dile getiren Dernekbaş, daha sonrasında yaygınlaşacağını açıkladı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir