Oda ve Derneklere Hayırlı Hizmet

07 Mart 2014 Cuma, 17:07

Oda ve Derneklere Hayırlı Hizmet

MANİSA Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün oda ve dernekler için söz verdiği ‘Oda ve Dernekler Hizmet Binası’nın temeli, görkemli törenle atıldı. Ağır şartlar altında hizmet vermeye çalışan oda ve derneklere rahat bir nefes aldıracak olan projenin temel atma töreninde konuşan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “18’er katlı iki kuleden oluşacak olan projenin bodrum katında 200 araçlık otopark, zemin katında 5 mağaza, 2 kafeterya, 3 veranda, 30 araçlık otopark, 1. katında 6 mağaza, 2 kafeterya, 3 veranda yer alacak. 2. katında 1 konferans salonu, 1 seminer salonu, 1 teras ve 2 fuaye olacak. 3. katta fitness salonu bulunacak. 4 ile 18. katlar arası da tamamen oda ve derneklerimizin kullanımına sunulacak ofislere ayrıldı. Açıkçası Türkiye’de birkaç ilde bulunan bu proje, Manisa’ya layık olan prestij projelerimiz arasındaki yerini alacak” dedi.
Manisa Belediyesi’nin kamu yararına çalışan dernek ve odalar için ortaya koyduğu dev projelerden ‘Oda ve Dernekler Hizmet Binası’nın temeli atıldı. Manisa GEDAŞ yanında hizmete girecek olan projenin temel atma törenine MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcıları Mimar Azmi Açıkdil, Nursel Ustamehmetoğlu, Tamer Çipiloğlu, Taner İçöz, Serpil Çakır, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Cem Çöllü, Turgutlu Belediye Başkan Adayı Turgay Şirin, Ülkü Ocakları İl Başkanı Onur Pabuçcuoğlu, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. Törende Manisa Şehzadeler Mehteri ve Balıkesir Belediyesi Bandosu bir konser verdi.
Sözümüzün arkasında durduk
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk olarak MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay kürsüye davet edildi. Belediye Başkanı Cengiz Ergün’den övgü dolu sözlerle bahseden Akçay, “Çok şükür MHP’li belediyeler halkın parasına kendi malıymış gibi sahip çıkmış, çalmamış ve çırpmamıştır” dedi. Akçay’ın ardından Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün söz aldı. Yaklaşık 5 yıl önce sözünü verdikleri Oda ve Dernekler İş Kuleleri’ni nihayet yerine getirebilecek olmanın gururunu yaşadığını ifade eden Başkan Ergün, “Sözümüzün ardından geçen bu süre zarfındaki girişimlerimiz her ne kadar sonuçsuz kalsa da, belediye meclisimiz bu projenin yapımını tekrar tekrar reddetmiş olsa da yılmadık; sözümüzün arkasında durduk ve çok şükür bugün yine gururla karşınıza çıktık” dedi.
Projemiz dikkat çekti, her kesimin beğenisini topladı
Manisa halkının bu zamana kadar muhalefet belediyesi olmalarından, belediye meclisinde yaşanan polemiklerden kaynaklanan sorunların yakın takipçisi olduğunu belirten Başkan Ergün, “Bunlardan biri de işte bugün temelini atacağımız Oda ve Dernekler Projesidir. Sizleri biraz geçmişe; 2009 yılına götürmek istiyorum. Sivil toplum kuruluşları, oda ve dernek temsilcilerimizle yaptığımız birebir görüşmelerde ortak bir ihtiyaca dikkat çekmiştik. Söz konusu temsilciliklerimizin çoğunun maddi imkânsızlıklar yaşadığı, toplantı salonlarının olmadığı, hatta kira ve elektrik gibi ihtiyaçlara cevap vermekte zorlandıkları gibi yıllardır yaşadıkları sıkıntılar gün yüzüne çıkmıştı. Toplum yararına çalışan bu temsilciliklerimizin Manisa’ya yakışmayan bu durumuna acil çözüm olarak Oda ve Dernekler İş Kuleleri Projesi’ni hazırlamıştık. Oldukça da dikkat çeken projemiz her kesimin beğenisini toplamıştı” dedi.
Bugünlere kolay gelmedik
5 yıl önce Manisa Belediye Başkanlığı’nda Manisa halkına hizmet etmek için göreve başladıklarında, Manisa Belediyesi’nin üzülerek komada olduğunu, acil bir bütçe toparlanmasına gidilmesi gerektiğini belirttiklerini hatırlatan Başkan Ergün, “Toparlanma sürecinde de projelerimizi sıraya koyduğumuzu ifade ederek, özellikle bu dev projemizi heyecanla bekleyen oda ve dernek temsilcilerimizden sabırlı olmalarını istemiştik. Sağ olsunlar onlar da bizlere anlayış gösterdiler. Verdiğimiz sözün arkasında duracağımıza inandılar. Allah hepsinden razı olsun. Biz bugünlere kolay gelmedik. Dik duruşumuz ve kararlılığımızla “Manisa Değişiyor” sloganıyla çıktığımız bu yolda, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetimi ilke edineceğimizi söyledik, öyle de yaptık. Belediyenin malını kendi malımız gibi koruduk, kolladık. Kendi kendine yeten bir belediye olacağımızın sözünü verdik ve yerine de getirdik” dedi.
En büyük yatırımlardan bir tanesi
Hasretle hizmet bekleyen mahallelere hizmet götürdüklerini, vatandaşın isteğini emir kabul ettiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Gittik, sorunları yerinde gördük. Sokak sokak, karış karış Manisa’yı gezerek, halkımızın elini sıkıp, gözlerine bakarak dertlerini dinledik. Ayakları yere basan söylemlerimizi eylemlere dönüştürerek dev projeleri hayata geçirdik. Yakın bir zamanda açılışını gerçekleştireceğimiz 25 Milyon TL’lik maliyetiyle Manisa Belediyesi tarihinin en büyük yatırımı konumundaki Yeni Oto Terminal Binası’nın ardından en büyük ikinci yatırımımız bugün dualarla temelini atacak olduğumuz Oda ve Dernekler Projesi olacak” dedi.
Ne hizmet yapmaktan yıldık ne de verdiğimiz sözleri unuttuk
2012 yılında Belediye Meclisi’ne sunulan ve oybirliği ile kabul edilip, ardından reddedilen projede zorlu aşamalardan geçtiklerini dile getiren Başkan Ergün, “Çünkü biz bu projenin yanı sıra yine söz verdiğimiz gibi Belediye Hizmet Binası Kapalı Pazaryeri ile Laleli Ticaret Merkezi ve Rezidanslar Projesi’ni hayata geçirmek istedik. Üç projeyi meclise sunduk; muhalefet olmaz dedi. ‘Ayrı ayrı maddeler halinde oylayalım’ dediler. Ona da ‘tamam’ dedik. Üç maddeyi ayrı ayrı belediye meclisimize sunduk. Bu sefer Oda ve Dernekler İş Kuleleri Projesi’nin kat karşılığı yapımına itiraz edildi. Kısacası aylarca bizleri oyaladılar. Nisan ayında evet dedikleri projelere, Ağustos ayında hayır diyerek, işi ‘Sayın Cengiz Ergün, Manisa halkına artık hizmet yapma’ demeye getirdiler. En sonunda da projeye ret vererek konuyu kapatmaya çalıştılar. Ama Cengiz Ergün pes eder mi? Manisa halkına verdiği sözü unutur mu? Hayır! Bu projeyi Manisa Belediyesi’nin kendi imkânlarıyla yapma kararı aldık. Ne hizmet yapmaktan yıldık ne de verdiğimiz sözleri unuttuk” diye konuştu.
Çöp sorununa muhalefet belediyesi olmamıza rağmen çözüm getirdik
Şubat ayında 500 araçlık Emekliler Parkı Yer Altı Otoparkı’nın temelini attıklarını hatırlatan Başkan Ergün, “Çok değil; 3 gün önce de Tarihi Ulucamii’ni ortaya çıkaracak olan Ulutepe Yeşil Alan Düzenlemesi ve Seyir Terasları Projemiz’in temelini attık. 30 yıldır bekleyen, Manisa’nın kanayan yarası olan çöp sorununa çözüm ürettik, prosedür neyse uygulayıp, devletin onayına sunduk. Bizden önceki yönetim iktidar partili olmasına rağmen, yani devlet desteğini kolayca kullanabilme imkânına sahip olmasına rağmen çözemediği çöp sorununa bir muhalefet partili belediye olarak çözüm getirdik. Katı Atık Bertaraf Tesisi’ni Manisa’ya yapmak için girişimleri başlattık. Kent Park, Kumludere Peyzaj Düzenlemesi, Bozköy Deresi Yanı Yeni Yaşam Alanı, Akmescit Deresi Üst Kapama ve Çevre Düzenlemesi, Yeni Ototerminal Binası etrafında Gediz’in yanında 100 bin metrekarelik rekreasyon alanı, biri Kenan Evren Sanayi Sitesi içerisinde diğeri Spor Lisesi önünde olmak üzere iki adet futbol sahası gibi hizmetlerimizin çalışmalarında sona gelirken, 400 araçlık Emekliler Otoparkı inşaatımızı da hızla sürdürüyoruz. Subay Lojmanları’nın bulunduğu alana yapacağımız Tam Otomatik Katlı Otopark’ın ilahesini gerçekleştirdik. Ama yine Kamu İhale Kurumu’na itiraz oldu. Elbette prosedür süresi devam ediyor. İnşallah üzerinde çok çalıştığımız projemizin temelini atmak nasip olur. Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Salonu’nda temel atma hazırlıkları içerisindeyiz. Tarihimizde büyük önemi olan 18 Mart günü de Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nun yanındaki alanda yapımını tamamladığımız Kurtuluş Savaşı Kahramanları Anıtı’nın açılışını hep birlikte gururla gerçekleştireceğiz. Uzun lafın kısası, biz her türlü dedikoduya karşın icraatlarımızla anılmaya devam ediyoruz. Biz asla pes etmedik, etmeyiz. Hele hele hizmetleri siyasete karıştırmaya kalkanlara asla prim vermedik, vermeyiz. Burada yalnızca birkaç tanesini sayabildiğim onlarca projemizi Manisa halkımız birebir şahit olarak görüyor, yaşıyor ve sağ olsunlar takdir ediyor” diye konuştu.
Projede yok yok
Projenin içeriği hakkında katılımcılara bilgiler de veren Başkan Ergün, şunları söyledi: “24 bin metrekarelik alanı içerecek olan Oda ve Dernekler Projemiz 21 Milyon 846 Bin 500 TL + KDV’ye mal olacak. 18’er katlı iki kuleden oluşacak olan projenin bodrum katında 200 araçlık otopark, zemin katında 5 mağaza, 2 kafeterya, 3 veranda, 30 araçlık otopark, 1. katında 6 mağaza, 2 kafeterya, 3 veranda yer alacak. 2. katında 1 konferans salonu, 1 seminer salonu, 1 teras ve 2 fuaye olacak. 3. katta fitness salonu bulunacak. 4 ile 18. katlar arası da tamamen oda ve derneklerimizin kullanımına sunulacak ofislere ayrıldı. Açıkçası Türkiye’de birkaç ilde bulunan bu proje, Manisa’ya layık olan prestij projelerimiz arasındaki yerini alacak. Değişen ve gelişen kentimizin geleceğine yatırım olarak gördüğümüz bu projeyi hayata geçirmekle oda ve derneklerimizin hayallerini gerçeğe dönüştüreceğiz. Bu prestij projemizin tamamlanmasıyla birlikte, toplum yararına çalışan değerli sivil toplum kuruluşlarımız ve bina sorunu yaşayan odalarımız, daha modern çalışma alanlarına kavuşacak. Misafirlerini ağırlayabilecek, toplantılarını rahatça gerçekleştirebilecek. En önemlisi de Manisa’da oda ve dernek işlerinin nasıl profesyonel çalışma alanlarında yapılabileceğini Ege Bölgesi’ne, tüm Türkiye’ye göstermiş olacak.”
Kendimiz için değil kentimiz için çalıştık
Sözlerini projede emeği geçenlere teşekkür ederek noktalayan Başkan Ergün, “Oda ve Dernekler İş Kuleleri’nin projelendirmesinin tüm zorlu süreçlerinde yılmadan, yağmur çamur demeden Manisa’ya hizmet aşkı ile çalışan tüm belediye personelime, bugün bizleri yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımıza teşekkür ediyorum. Her seferinde söyledim, yine söylüyorum; “Biz kendimiz için değil, kentimiz için çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. İnşallah seçimlerden sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Temelini atıyoruz, inşallah açılışını da aynı coşku ile yapmak bizlere nasip olur” dedi.
Ergün’den temele nazar boncuğu
Konuşmanın ardından okunan dualar eşliğinde temele ilk harcı atan butona MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcıları Mimar Azmi Açıkdil, Nursel Ustamehmetoğlu, Tamer Çipiloğlu, Taner İçöz, Serpil Çakır, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Cem Çöllü, Ülkü Ocakları İl Başkanı Onur Pabuçcuoğlu, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, oda ve dernek başkanları birlikte bastı. Daha sonra temele nazar boncuğu atan Başkan Ergün, projenin kazasız ve belasız tamamlanması temennisinde bulundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.