OBEZİTE VE DİYABET MEME KANSERİ RİSKİNİ TETİKLİYOR

03 Kasım 2015 Salı, 12:59

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, açtıkları 3 stantla meme kanserinde erken teşhiste önemli olan kendi kendine muayeneyi maket üzerinde anlatarak vatandaşları bilgilendirdi. Meme kanserinde kalıtımsal faktörlerin yanı sıra obezite ve diyabet rahatsızlığının da tetikleyici olduğu vurgulandı.
Celal Bayar Üniversitesi Türk Tıp Öğrencileri Birliği üyeleri ve Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğünün ortak etkinliğinde Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesinde bir Forum Magnesia’da iki olmak üzere toplam 3 ayrı stantta meme kanserinde erken teşhise dikkat çekildi. Stantlarda bulunan kitleli meme maketiyle vatandaşlara meme kanserinin nasıl anlaşılacağı uygulamalı anlatıldı.

KENDİ KENDİNE MUAYENE ÇOK ÖNEMLİ
Tüm Türkiye’de faaliyet gösteren Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Başkanı CBÜ Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi İsmail Efe Ercil, “Meme kanserine erken teşhis ve meme kanserine karşı farkındalık oluşturma etkinliği gerçekleştiriyoruz. Etkinlikte amacımız insanların meme kanserine özellikle bayanların erken teşhisle hastaneye başvurmalarını sağlayabilmek. Bunun için kendi kendine muayene olan meme kanserine çok önemli bir şekilde kanseri yenmemizi sağlayan bir muayeneyi öğretiyoruz. Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Forum Magnesia’da etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Burada maketler var. Gönüllülerimize maketin üzerinde kendi kendine muayeneyi öğretiyoruz” dedi.

KADINLARDA ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA MEME KANSERİ İLK SIRADA
Meme kanserinin bütün dünyada kadınlar arasındaki ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer aldığını kaydeden Ercil, “Bu yüzden kendi kendine muayene çok önemli. Bütün dünyada kadınlar arasında en sık ölüm nedeni meme kanseri olarak görülmekte. Bu yüzden 20 yaşından sonra her genç bayan kendi kendine muayeneyi yapmalıdır. Kendi kendine muayenede tespit edilen ufak lezyonlar bizler için çok değerlidir ve kanserin daha erken aşamalarında kanseri tespit edip tedaviye başlamamız açısından bizim için çok önemlidir” şeklinde konuştu.

DİYABET VE OBEZİTE TETİKLİYOR
Meme kanserinin birçok tetikleyici nedeni olduğuna dikkat çeken Ercil, “Bu nedenlerin başında diyabet, obezite, kalıtsal olabilir. Eğer ailede daha önceden meme kanseriyle vefat eden ya da meme kanseri teşhisi konmuş bir birey varsa bireylere mutlaka kendi kendine muayeneyi ve en yakın hastanede kontrolü öneriyoruz” dedi.
CBÜ Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi ve TurkMSIC Üreme Sağlığı Çalışma Kolu Başkanı Onur Coşkun da, şunları söyledi: “Bugün CBÜ Hafsa Sultan Hastanesinde ve Forum Magnesia’da 2 olmak üzere 3 stantta halkımıza kendi kendine meme muayenesi ve meme kanserinin risklerini, erken teşhisin önemini anlatmayı hedefliyoruz. Konuyla ilgili kitleli meme maketleri üzerinde isteyen katılımcılara kendi kendine meme muayenesini anlatabiliyoruz.”
Manisa’daki sağlıklı yaşam merkezinde ücretsiz mamografi imkanları olduğunu anlatan Coşkun, şöyle konuştu: “İlgili hastaları özellikle risk altında olan hasta gruplarını elimizden geldiğince oraya yönlendiriyoruz. Meme kanseri erken teşhisinde tedavisi çok başarılı olan bir kanser türü. Ancak geç teşhis edildiği takdirde vücudun farklı bölümlerine yayıldığı için ölümle sonuçlanma olasılığı çok fazla artıyor ve Türkiye’de kadınlar arasında öldürücülüğü en fazla olan kanser türü meme kanseridir. Yaklaşık her 7-8 kadınımızdan birinde meme kanseri görülüyor. Bununla ilgili yeterli bilgiye sahip değiliz. Halkımız olarak bilgimizi artırmalıyız. İlk önce kendimizin doktoru olup kendimizi muayene etmeliyiz.”
Birliğin gönüllü öğrencileri vatandaşlara bir taraftan pembe kurdele, pembe balon ve meme kanserinde erken teşhisin öneminin anlatıldığı broşürleri dağıtırken diğer taraftan uygulamalı olarak kendi kendine muayenenin nasıl yapıldığı anlatıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir