O tam bir gezgin

görüntüleme, 20 Temmuz 2015 Pazartesi

DÜNYAYI dolaşan 46 yaşındaki Sevde Sevan Uşak, bugüne kadar gezdiği 74 ülke ve yüzlerce şehire ait fotoğrafları bir sergi altında toplamaya hazırlanıyor. Birkaç yıl içinde bir kitap da yazacağını söyleyen Uşak, en çok etkilendiği yerlerden biri olan Afrika’da aşık oldu ve hayatını bir Tanzanyalı ile birleştirdi.

İsviçre’de doğan Sevde Sevan Uşak, İstanbul’da aldığı işletme eğitiminin ardından, 32 yaşında dünyayı gezmeye başladı. Profesyonel bir fotoğraf makinesi edinen ve gördüğü her kareyi ölümsüzleştiren Uşak, “Yeni yerler görmeyi ve yeni insanlar tanımayı seviyorum. Bugüne kadar Orta Amerika, Güney Amerika, Afrika ve Uzak Doğu’ya gittim. Özellikle beni en çok etkileyen Afrika’da doğal insanlar ve stressiz yaşamdan yüzlerce fotoğraf biriktirdim. Ülkemizde medeniyet kavramı; lüks binalar, teknoloji ve hızlı iş hayatından ibaret. Oysa Afrika’da medeniyet en doğal haliyle yaşamak anlamına geliyor” dedi.

EŞİNİ TANZANYA’DAN SEÇTİ

Gittiği her ülkeyle ilgili anılara sahip olduğunu söyleyen Uşak, “Korkunç muson yağmurlarına yakalandım, 3 kıtada sineklerden çektiğimi kimseden çekmedim, çoğu kez hastalandım. Ama bu olumsuz durumlar kendimi daha iyi tanımama sebep oldu ve hepsine değdi. Bazı duyguların tarifi yok. Tanzanya’da bir Afrikalıyla evlendim. Eşimle İngilizce anlaşıyoruz ben ona Türkçe’yi o da bana Swahili dili öğretiyor. Eşim de ailesi de Müslüman. İstanbul’da yaşıyorum, ama hemen hemen her ay onun yanına gidiyorum. Fotoğraflarımı sosyal medyada paylaşıyorum. Yakında bir sergide beğeniye sunacağım. Birkaç yıl içinde gördüklerimi yazıp kitap yayımlamayı düşünüyorum” diye konuştu.

DUNYAYI DOLASAN VE GORDUGU ILGINC DETAYLARI OLUMSUZLESTIREN SEVDE SEVAN USAK, BUGUNE KADAR GEZDIGI 74 ULKE VE YUZLERCE SEHIRE AIT FOTOGRAFLARI BIR SERGI ALTINDA BULUSTURMAYA HAZIRLANIYOR. BIRKAC YIL ICINDE BIR KITAP DA YAZACAGINI SOYLEYEN USAK, EN COK ETKILENDIGI YERLERIN BASINDA AFRIKA'NIN GELDIGINI BELIRTTI. (FOTO:MANISA / DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir