O LOGO HAKKINDA KONUŞTU!

30 Eylül 2014 Salı, 15:47

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ekonomi Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Türkiye Markası’ logosunu tanıttı. Bundan böyle ürünler üzerinde ‘Made İn Turkey’ yerine yeni logo ve ‘Gücü Keşfet’ sloganı yer alacak. Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, yeni Türkiye logosuyla ilgili açıklamalarda bulundu.  Başkan Özkasap, bu değişikliğin ülkemizin değerlerinin kullanılmasında mutlaka hareketlilik getireceğini kaydetti.

Ferdi UZUN

Günümüzde çok çalışarak üretmenin artık tek başına yeterli olmadığına vurgu yapan Özkasap, “Ürettiklerinizi ekonomik değere dönüştürebilmeniz ve bunu arttırarak sürdürülebilir hale getirmeniz için markalaşma ve tanıtıma da büyük önem vermeniz gerekiyor. Bu anlamda yeni Türkiye Logosu, bazı motif ve slogan eleştirilerine maruz kalacak olsa da, aynı 6 sıfırsız banknotlar ve yeni TL sembolünde olduğu gibi yenilenmenin ve gelişmenin de sembolü olarak uluslararası ortamda yeniden dikkat çekmeye yönelik olacak ve kullanımı fayda sağlayacaktır.  Çünkü yenilik, her zaman ilgi ve deneme ihtiyacı uyandırır. Bu etki de global ortamda hem ekonomik hem de kültürel olarak Ülkemiz değerlerinin kullanılmasında mutlaka bir hareketlilik getirecektir” dedi.

Referans olacak

Türkiye’de üretilen ürünlerin artık üzerinde ‘Made in Turkey’ damgası yerine bu logonun olacağını kaydeden Özkasap, “Dünyanın neresinde olursa olsun bu logoyu görenler yeni bir algıyla o ürünün Türkiye’den ihraç edildiğini anlayacak. Logo ile birlikte kullanılan “Potansiyeli Keşfet”’ ibaresi de merak ve güveni bir arada sağlayacak. Zaten dış piyasada Ülkemiz ile yapılan ticarete ve Türk mallarına olan güveni geliştirme mücadelesi veren ihracatçı firmalarımıza, kendi marka değerlerinin yanında destek olacak. İhracata yeni açılan firmalarımıza da referans olacak” diye konuştu.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir