O İDDİALARA YANIT GECİKMEDİ…!

12 Ekim 2014 Pazar, 15:37

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde, 301 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağı da dahil olmak üzere 3 işletmesi bulunan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., gerekli izinler gelmediği için faaliyetlerini durdurma kararı aldığı yönündeki haberlere açıklama yaptı. Açıklamada, gerekli izin süreçlerinin beklendiği, hiçbir işyerini kapatma, devir etme ve satılmasına yönelik hiçbir kararları olmadığı, ifade edildi.

Geçen 13 Mayıs’ta yaşanan kaza sonrasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait ocakta, 301 işçi hayatını kaybetti. Facianın ardından, aynı şirkete ait iki maden ocağı daha işçi sağlığı ve güvenliğine uygun bulunmayarak kapatıldı. Bu ocaklardaki eksiklikleri gidermeye çalışan şirketin Işıklar Maden Ocağı için geçen ay, 4 ayakta 30 metrelik bir S bölümde üretim izni verildi. Şirket bir yandan bu bölümdeki kömürü çıkardı, diğer yandan da kalan bölümlere için izin almak için bakanlıklara başvurdu. Ancak yapılan incelemeler sonrasında bu bölümlerde üretime izin verilmemesi üzerine ise, şirket işçileri izne çıkardı.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’den bu haberlerle ilgili açıklama geldi. Madenlerle ilgili her hangi bir kapatma kararlarının bulunmadığı aktarılan açıklamada, ‘Soma Kömür İşletmelerine ait Işıklar, Merkez Ocak ve Eynez’de 3 işyerimiz bulunmaktadır. Işıklar işyerimizde 4. ayakta 30 metrelik kısımda üretim yapılmasına izin verilmiştir. Bahsedilen bölgede üretim faaliyetleri tamamlanmış ve kömür üretimi yapılacak saha kalmadığı için MİGEM tarafından heyet istenmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde 3 ve 4’üncü ayaklarda üretim faaliyetlerine başlayabileceğimiz bilgisi gelmiştir. Daha sonra Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne yazı yazılarak İş Teftiş Müfettişleri davet edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda üç maddelik eksik tespit edilmiş olup Işıklar işyerimize durdurma kararı verilmiştir. Üretim faaliyetlerine devam edemeyeceğimizden dolayı can ve mal emniyetinin sağlanmasına yönelik faaliyetlerde çalışan işçiler haricindeki diğer ekiplerimize üretim izni verilecek süreye kadar izin verilmiştir. Bahsi geçen üç maddelik eksiklikler giderilmiştir ve başvuru yapılacaktır. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş olarak hiçbir işyerimizi kapatma, devir etme ve satılmasına yönelik hiçbir kararımız yoktur. Bunun dışındaki bilgilerin doğru olmadığını kamuoyuna saygılarımızla duyururuz’ denildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir