O BİR ANNE!

02 Nisan 2016 Cumartesi, 17:14

Manisa’da 20 yıldır otizmli çocuğuna bakan anne Arife Güngör, “Engelli annesi olmak diğer insanların bakışları altında karıncalar kadar küçülüp ezilmektir. Engelli annesi olmak babalar dahil yanında hiç kimse olmadan dağlar gibi her şeye göğüs gerebilmektir. Engelli annesi olmak ‘benden önce yavrum ölsün’ diye dua edecek kadar çaresiz ve acı çekmektir.” dedi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle,  Manisa Otizm Derneği tarafından Polisevi’nde düzenlenen programda, otizmli çocuklar ve aileleri bir araya geldi. Programa Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı  Ömer Faruk Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Burada konuşan  Manisa Otizm Derneği Başkanı Saadet Şeranoğlu, “Otizm anlatılmaz yaşanır’ dedik evlatlarımızla beraber bir olalım istedik.  Manisaprotokolümüzde bizleri bu anlamda yalnız bırakmadı. Bugün otizm dünyada her 68 çocuktan birinde görünüyor. Biz sadece çocuklarımızla yaşadıklarımızı görüp empati kurmanızı, kurumlarda ve ortamlarda yanımızda olmalarını istiyoruz. Biz onları hep meleklerimiz diye sevdik. Bizlerle konuşmasalar da aynı dili kullanmasa da onları anlamak o küçük yüreklerindeki sevgileri kendi dünyalarındaki fırtınaları sessiz çığlıkları bizlere aktarmasalar da biz onları hep seveceğiz. Onlarla yaşamayı, onların gözünden bakmayı, onlar gibi düşünmeyi bu dünyada farkındalıklarla yaşamayı bizler sizlerden öğreneceğiz.  Türkiyebirincisi olan ve Manisa’da bize gurur yaşatan, otizm konusunda sıkıntı yaşadığımız dönemde kapılarını kapatan kurumlara inat şampiyon olan Mustafa Çağrı Çekim’i de tebrik ediyorum. Otizmliler bir şey yapamaz dendiğinde Mustafa Çağrı aklımıza gelsin. İyi bir eğitim, sabır ve anlayışla neler yapılabileceğinin en güzel örneğidir. ” dedi.

Programda otizmli 20 yaşında bir çocuğa sahip olan anne Arife Güngör de konuştu. Engelli annesi olmamanın her insana uygulanamayan büyük bir sınava girmek olduğunu belirten Güngör, “Engelli annesi olmak diğer çocuklarını hiçe saymaktır. Engelli annesi olabilmeyi kabul edebilmek tüm hayatından vazgeçmektir. Diğer engelli anneler ile el ele verebilmektir. Engelli annesi olmak sınırsız paran olsa da çare bulamamaktır. Engelli annesi olmak diğer insanların bakışları altında karıncalar kadar küçülüp ezilmektir. Engelli annesi olmak babalar dahil yanında hiç kimse olmadan dağlar gibi her şeye göğüs gerebilmektir. Engelli annesi olmak ‘benden önce yavrum ölsün’ diye dua edecek kadar çaresiz ve acı çekmektir. Benim yetkililerim tek isteğim sınırlama olmaksızın engelli ailelere maddi rahatlık getirilmesi ve rehabilitasyon merkezlerinde çocuklarımıza gerçekten uzman kişiler tarafından hayatın zorluklarını yerine getirebilecek yeterliliğe erişebilmesi konusunda eğitim verilmesidir. Lütfen artık sesimiz duyulsun. Unutmayalım ki, her zaman engelli doğulmaz. Sonradan hepimizin başına gelebilir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şehzadeler Belediye Başkanı  Ömer Faruk Çelik, İzmir’de yapılan  Türkiye Özel Olimpiyatlarında yüzmede 50 metrede  Türkiye birincisi ve 50 metre sırtta yüzmede  Türkiye ikincisi olan Mustafa Çağrı Çekim’e plaket takdim etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir