“Mutlu şeker hastaları” konferansta buluştu

19 Kasım 2014 Çarşamba, 17:17

Şehzadeler Belediyesi ve Manisa Kamu Hastaneler Birliği “Mutlu şeker hastaları buluşmaları” adı altında bir konferans düzenledi. Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa genç yaşlı çok sayıda şeker hastası akın etti.

Şehzadeler Belediyesi ve Manisa Kamu Hastaneler Birliği diyabet hastalığında farkındalığı arttırmak ve diyabetle yaşamı kolaylaştırmak amacıyla ortak bir projeye imza attı.” Mutlu şeker hastaları buluşmaları” konferansının ilki Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Manisa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Türkyılmaz, Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Irgat ile genç yaşlı çok sayıda şeker hastası katıldı. Hızla artış gösteren diyabet hastalığının etkin tedavisi ve takibinin mümkün olduğuna dikkat çeken Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Leyla Arıcı, gerekli hassasiyetin gösterilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Manisa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Murat Dr. Türkyılmaz ise, birliğe bağlı hastanelerde diyabet koordinatörleri belirlenerek, diyabet eğitim hemşireleri yetiştirildiğini söyledi. Birliğin diyabetle ilgili hedeflerini sıralayan Türkyılmaz, “Hastanelerimizin imkanları dahilinde göz polikliniklerine entegre Diyabetik Retinopati Polikliniğini açmak ve göz ile ilgili problemi olan hastalarımızın sıra beklemeden rahatlıkla muayene olabilmelerini sağlamak, her hastanemizde sadece diyabet hastalarına hizmet veren poliklinikler açmak, hastaların diyetisyen ile görüşmesini sağlamak, diyabet okulları açmak, halk günleri yapmak hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi.

“HASTALIKLARA KARŞI BİLİNÇLİ OLALIM”

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ise, “Kanuni Sultan Süleyman ne güzel söylemiş; ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ Sağlık her şeyin başında geliyor. Allah hepimize sağlık afiyet versin ama bu dünyada her şey bizler için. Çok şükür ki bugün Türkiye’de sağlık alanında devrim niteliğinde verilmiş olan reformlar sayesinde her türlü rahatsızlığın tedavisiyle ilgili imkanlarımız var. Yeter ki biz bilinçli olalım. O zaman hastalıklarla barış içerisinde mutlu ve huzurlu bir hayat sürebiliriz. Bugün burada bir ilki başlattık. Bu ve buna benzer çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek” dedi.

“TÜRKİYE’DE 7 MİLYON DİYABET HASTASI VAR”

Manisa Diyabet Direktörü Uzm. Dr. Sabriye Kafesçiler, Endokronolog gözüyle diyabet hastalığını anlattı. Lale Salonunu tıklım tıklım dolduran hastalar, Kafesçiler sahneye çıkınca ayakta alkışladı. Manisa Diyabet Direktörü Uzm. Dr. Sabriye Kafesçiler, “Diyabetin görülme sıklığı artıyor. Dünya genelinde 2035 yılına kadar 592 milyon insanın diyabet hastası olması bekleniyor. Türkiye’de ise şu anda 7 milyonu aşkın diyabet hastası var. Tüm diyabet hastalarının sadece %55’ine teşhis konulmuş durumda ve yaklaşık 3,5 milyon kişi tedavi görüyor. Diyabet kronik seyirli, sinsi, progresif ve çeşitli komplikasyonlarla ilerleyen, hastanın saçından duygu durumlarına ve hatta aile yaşantısına kadar pek çok sorunu beraberinde getiren bir hastalık. Ayrıca kontrolsüz diyabetin ve komplikasyonlarının mali bütçeye vermiş olduğu yük de sorunun ayrı bir boyutu” dedi. Dr. Kafesçiler’in yanı sıra Dr. Münire Kuru, Dr. Gülay Erözkan, Beslenme ve Diyet Uzmanı Didem Kaynar, Diyabet Eğitim Hemşiresi Zeynep Nerse diyabeti farklı boyutlarda ele aldı. Konferansın sonunda konuşmacılara teşekkür plaketi takdim edildi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir