Müteahhit Firmadan Önemli Açıklama

28 Mart 2014 Cuma, 19:10

Emekliler Parkı Yeraltı Otoparkı’nın yapım işlerini üstlenen Arıkan İnşaat yetkilileri, önceki gün yaşanan üzücü kaza hakkında açıklamada bulundular. Firma adına açıklama yapan İnşaat Mühendisi Faik Bulak, yaşanan olaylarla Manisa Belediyesi’nin bir ilgisi olmadığını belirtti.

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün göçüğün gerçekleştiği alanda incelemede bulundu. Ergün’e bu incelemesinde firma yetkilileri de eşlik etti. Yaşanan üzücü kazayla yüklenici firma Arıkan İnşaat’ın Şantiye Sorumlusu Faik Bulak açıklamada bulundu. Bulak açıklamasında, kazada hayatını kaybeden vatandaşın firma çalışanı olmadığını belirterek, “Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Gönül böyle bir olay yaşanmasını istemezdi. Burada çalışma yapılırken, dışarıdan geldiğini söyledikleri yabancı bir vatandaş. Zaten şu anda Manisa’da yüzlerce yabancı vatandaş var. Vefat eden vatandaşın içeriye demir toplamak içeri girdiğini söylediler. O esnada da toprak kayması yaşandı. Kayma yaşanan alan şantiyeye iniş olarak kullandığımız yolda yaşandı. Yolun orada bulunan kanalizasyondan sızan sular nedeniyle zeminde yumuşama oluştu. Dolayısıyla 2 kamyon toprak kayıyor. Genç vatandaş da orada dolaşırken, toprağın altında kalıyor” dedi.

Belediye’nin Sorumluluğunda Değil

Yaşanan kaza sonucunda Manisa kamuoyunda konuşulan konuları da değerlendiren Bulak, yaşanan olayın Belediye sorumluluğunda olmadığını belirtti. Bulak, bir ihmalin olması durumunda firmanın sorumluluğunda olduğunu da sözlerine ekleyerek şunları söyledi; “Bir kişi hayatını kaybetti. Onun dışında bir kişinin bile burnu kanamamıştır. Çalışanlarımızın tamam kanunlara uygun şekilde çalışmaktadır. Çalışanlarımızın hepsi sigortalıdır. Zaten bünyemizde sigortasız işçi çalıştırılmamaktadır. İş güvenliği açısından da her türlü tedbir alınmış durumdadır. Görüldüğü üzere çalışma alanının etrafı da kapatılmıştır. Ancak buraya gelen vatandaşlarla baş edemiyoruz. Bu yaşanan olayda Manisa Belediyesi’nin ve Başkan Cengiz Ergün’ün hiçbir sorumluluğu yoktur. Varsa bir sorumluluk bizimdir. Biz de her türlü önlemimizi aldık. Ancak bu Allah’tan gelen bir kazadır. Ben 27 senelik bir firmayım. Başıma böyle bir şey gelmedi. Dünden beri felç durumdayım. Bizim firmamızın ilkeleri arasında yabancı vatandaş çalıştırmak yoktur. Ayrıca burada çalışanlarımız gelen arkadaşımızı defalarca uyarmışlar. Takdiri ilahi, yapacak bir şey yok. Tekrar söylüyorum. Burada Belediye’nin bir kusuru yoktur. Varsa bir kusur, bizim kusurumuzdur”

İnşallah Tekrarlanmaz
Yetkililerden bilgi aldıktan sonra bir açıklama yapan Manisa Belediye başkanı Cengiz Ergün şunları söyledi; “Müteahhit firmanın yetkilisinden aldığımız bilgi açık ve net bir şekilde her şeyi ortaya koyuyor. Böyle bir kazanın yaşanmasını kimse istemezdi. Sonuçta bir candır. Nur içinde yatsın. Her iş kolunda kazalar yaşandığı gibi, burada başımıza bu üzücü olay geldi. İnşallah bundan sonra kazasız belasız burayı bitirmek nasip olur. Kanalizasyondan gelen sızıntı ve iki üç gündür yağan yağmurun etkisiyle rampada toprak kayması yaşanmış. Gönül olmasını istemezdi. Ancak Allah’ın takdiri”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.