Müftülük boşanmaların önüne geçmek için harekete geçti

14 Nisan 2018 Cumartesi, 15:43

Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, müftülüğün boşanma oranlarını azaltmak amacıyla hazırladığı “Beşikten Mezara Huzurun Adı Aile” Projesi kapsamında konferans verdi. İnsanların sosyal medyadan eskiden etkilenmezken, bugün ise mahkum olduğunu kaydeden Müftü Cihan, sosyal medyanın kalabalık görünen alanlarda bile insanları yalnızlaştırdığını, mahkum ettiğini, esir aldığını belirtti.

Manisa İl Müftülüğü’nün boşanma oranlarını azaltmak amacıyla hazırladığı “Beşikten Mezara Huzurun Adı Aile” Projesi devam ediyor. Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, proje kapsamında “Adalet ve İnsan Bağlamında Aile” konulu bir konferans verdi. Şehzadeler Belediyesi Bedesten Nikah Salonunda düzenlenen konferans, Hatuniye Camii İmam Hatibi Hayrettin Çoban’ın okuduğu Kur’an tilavetiyle başladı. Batı dünyasında aile yapısının tahrip olduğunu vurgulayan Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, ailesi dağılmış olanların çaktırmadan dağınık yaşadığına dikkat çekerek, “Batı dünyası esasında panikte. Biz ne yaptık ta aile yapımızı tarumar ettik, tahrip ettik. Dağılmasına göz yumduk gibi bir panikte. Yeniden toparlanmanın çarelerini arıyor. Bizim gibi tarihi mirasına güvenen, sahip olduğu güçlü referanslara güvenen, çok fazla da endişe etmeyen toplumlarda ise şöyle bir tehdit var. Şer odakları boş durmuyor. Kendi dağılan ailelerinin üzerinden sağlam aile yapısı olan toplumlar ve milletler üzerinde de etkili olacak, onları olumsuzlaştıracak, dağıtacak gece gündüz proje üretmekle meşguller. Biz bunun ne kadar farkındayız, değiliz bilmiyorum. Ama hakikat bu merkezdedir. Dolaysıyla bizim çok dikkatli olma gibi bir mecburiyetimiz var” dedi.

Konuşmasını bir örnek üzerinden sürdüren Müftü Cihan, “Akhisar yolu üzerinden giderken sağda solda dikkatlice bakarsanız zeytinlikler görürsünüz. Bu zeytinliklerin bir kısmı çok geçmiş ve eski ağaçlardır. Bir kısmı da yeni dikilmiştir. Yeni dikilenlere dikkatle bakarsanız itinayla dikildikten sonra tedbir alınmayanlar böylede ekseri esen rüzgarların ters istikametinde eğilmişlerdir. Dikkat ediyorum kuzeyden fazla rüzgar alıyor o bölge güneye doğru eğimleşmişlerdir. Eğer tedbir alınmazsa bu ağaçlar eğik büyüyecek. Ve ileride ne kadar verimli olacak, güven verecek, ümit verecek bilmem. Ama onların bu hali bize bir şey hatırlatıyor. Diyor ki ben eğik büyüyorum, rüzgar çok şiddetli esiyor kuzeyden, beni düzeltme tedbirlerini almazsanız kaybedersiniz diyor. Bizim aile yapımız çok güçlü olabilir, mirasımız çok güçlü olabilir. Referans kaynaklarımız kalıcı ve güçlü olabilir ama rüzgarda çok güçlü esmeye devam ediyor. Bizi bir tarafa eğik bükebilir. Bir taraflara eğilmeye, dağılmaya, verimsizleşmeye mahkum edebilir. Dolaysıyla bizim tedbir almamız lazım” diye konuştu.

İnsanların sosyal medyadan eskiden etkilenmezken, bugün ise mahkum olduğunu kaydeden Müftü Cihan, sosyal medyanın kalabalık görünen alanlarda bile insanları yalnızlaştırdığını, mahkum ettiğini, esir aldığını belirtti. Cihan, “Aile bireylerin tamamı evde ama herkes yalnız. Herkes içeride sosyal medyasıyla baş başa. Halbuki dışarıdan bakanlar ne güzel aile, herkes evinde oturmuş. Herkes evde de hiç kimse birbirinin yanında değil. Dolaysıyla böyle bir riskli bir noktadayız” dedi.

Yüce Allah’ın insanlara sağlıklı, huzurlu bir ailenin alt yapı imkanlarını sunduğunu vurgulayan Cihan, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bizim zeminimiz çok sağlam. Sarsıntılara dayanıklı, çok güçlü bir yapı var, alt yapı var. Ama bir taraftan da rüzgar çok şiddetli esiyor. Eğilmemek için, eğdirmemek için tedbir almak lazım.”

 

HABER:Ersan ERDOĞAN

Diğer Haberler

Sizde yorum yapın..